2005. július. 11. 10:38 MTI Utolsó frissítés: 2005. július. 11. 10:38 Világ

Kivizsgálják a cseh kényszer-sterilizációkat

Öt csehországi roma nő állítólagos kényszer-sterilizációja ügyében a napokban a rendőrséghez fordult Otakar Motejl cseh emberi jogi biztos, s kérte a hatóságokat, hogy vizsgálják ki az eseteket.

Tavaly szeptembertől az idei év közepéig 78 csehországi roma nő fordult az ombudsmanhoz azzal, hogy a múltban akarata ellenére sterilizálták. A roma nők nem önkéntes sterilizációjával a nemzetközi roma szervezetek és az illetékes európai fórumok vádolják Csehországot, illetve a volt Csehszlovákiát.

„Ezekre az orvosi beavatkozásokra az elmúlt harminc évben került sor. A panaszosok azt állítják, hogy akaratuk ellenére történtek. Megpróbáljuk kivizsgálni, mi is az igazság. Tekintettel a hosszú időszakra és az eddig ismert számokra, elmondható, hogy egyedi esetekről van szó. Tudni kell, hogy csak a mai Csehországban is évente több száz nőt sterilizálnak, de saját kérésükre” - jelentette ki az ombudsman.

A hatóságoknak egyelőre semmiféle bizonyítékuk sincs annak az állításnak a támogatására vagy elfogadására, hogy a szocialista Csehszlovákiában valamiféle program szerint akaratuk ellenére sterilizálták volna a roma asszonyokat.

Prága az európai fórumok, valamint a roma szervezetek kritikáit visszautasította, s megalapozatlannak minősítette. A bejelentett eseteket azonban most a hatóságok fokozatosan kivizsgálják, s az eredményt nyilvánosságra hozzák.

Az egészségügyi minisztériumban erre a célra külön szakbizottságot alakítottak, amelynek tagjai felkeresik az érintett kórházakat, megkeresik az orvosokat, s áttanulmányozzák az orvosi dokumentációt.

Az ombudsman szerint az ügy igen kényes. Nem csak az ügy emberi jogi vonzatai miatt, hanem elsősorban azért, mert az érintett nők nem minden esetben értenek egyet azzal, hogy a dolog nyilvánosságra kerüljön. Ezt az álláspontot pedig a hatóságoknak is tiszteletben kell tartaniuk.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.