Hírességek angyalbőrben
Nyilvánosságra hozta az amerikai védelmi minisztérium a hét végén a XX. század első 60 évében katonáskodó ismert emberek dossziéit. Mostantól kezdve az amerikaiak megismerhetik neves honfitársaik eddig hadititokként kezelt viselt dolgait, amikor mundérban szolgálták a csillagos-sávos lobogót.
A Királlyal sem kivételeztek a kiképzőtisztek © AP |
Steve McQueen, aki 17 éves korában önkéntesen vonult be a hadseregbe, ugyanolyan kemény és önfejű volt katonaként is, mint filmszerepeiben. 1949-ben például 30 napi fogdára ítélték egy heti önkényes eltávozásért. Ugyanakkor filmbeli bátorságát is az életből hozta, ki is tüntették, mert megmentette egysége öt tagjának az életét egy kiképzési baleset során.
Egy másik mozilegenda, Humphrey Bogart a haditengerészetnél szolgált az I. világháború idején, míg a II. világháború során önként jelentkezett jachtjával parti őrség-szolgálatra. Talán nem véletlen, hogy több hajós szerepet is játszott, például az Átkelés Marseille-be, vagy az Afrika királynője című filmekben. Ugyanakkor kaliforniai őrszolgálata során elég sok időt töltött a katonai archívumok szerint azzal, hogy Lauren Bacallnak csapta a szelet, akivel végül negyedik, legboldogabb házasságát élte.
A dossziék leleplezik Clark Gable-t is, a felejthetetlen Rhett Butlernek remek volt a látása, ragyogó mosolyát viszont műfogsornak köszönhette. Ennek ellenére 1942-ben, 41 évesen önkéntesen jelentkezett a légierőhöz. Ennek elsődleges oka az volt, hogy képtelen volt megemészteni felesége, Carole Lombard hat hónappal korábbi halálát, és ő maga is a halált kereste. Mint bombázótiszt, számos európai bevetést részt vett.
Jack Kerouac már kevésbé mondhatott magának dicsőséges pályafutást a hadseregben. Az Úton írója szintén a haditengerészethez vonult be a II. világháború idején, de a katonaorvosok szerint többször voltak vizuális és hanghallucinációi. 1943 júniusában végül leszerelték skizofrénia miatt.
Mindezeket a dossziékat, további 56 millió mellett, a Saint-Louis-i nemzeti archívumban őrzik. Ezek közül több mint egymilliót tesznek nyilvánossá. A most megnyitott dossziék között ott lesz 150 híres katonaviselt aktája is, köztük Franklin D.Roosevelt és John F.Kennedy néhai elnököké, valamint Douglas MacArthur tábornoké, aki minden idők legtöbb kitüntetést kapott amerikai katonája volt.