Lemondott a bolíviai államfő
A súlyos belpolitikai válságból kiutat keresve a bolíviai parlament csütörtök este rendkívüli ülésén elfogadta Carlos Mesa köztársasági elnök lemondását. A legfelsőbb bíróság elnökének személyében ügyvezető államfőt választott, megnyitva az utat új választások kiírása előtt.
A bolíviai törvényhozás egyhangú szavazással fogadta el Carlos Mesa elnök hétfőn benyújtott lemondását, aki mindössze 19 hónapon át töltötte be hivatalát, s a latin-amerikai ország életét hetek óta megbénító súlyos politikai válság - a gázipar államosítását, új választásokat követelő tüntetők időről időre heves zavargásokba átcsapó tömeges megmozdulásai - miatt kényszerült távozni tisztségéből.
A törvényhozás egyúttal Eduardo Rodrígueznek, a legfelsőbb bíróság elnökének személyében ügyvezető államfőt választott. A képviselők elfogadták a parlament felsőháza és alsóháza elnökének lemondását is, akik távozásukkal lemondtak arról, hogy Mesa elnök örökébe lépjenenek, noha az államfő helyettesítési sorrendje szerint őket választhatták volna új elnöknek.
Rodríguez megválasztása megnyitja az utat előrehozott választások kiírása előtt; a voksolást valószínűleg decemberben rendezik meg. A Mesa elnök lemondó nyilatkozatának megvitatására összehívott parlamenti ülést a nap folyamán egyszer felfüggesztették, sőt Hormando Vaca Diez szenátusi elnök határozatlan időre el is napolta a tanácskozást, miután immár halálos áldozatot követelt a tüntetők és a rendfenntartók összecsapása.
Eközben bolíviai katonák agyonlőttek egy tüntető bányászt, aki társaival együtt az ország kormányzati székhelye, La Paz helyett ezúttal a hivatalos fővárosba, a dél-bolíviai Sucre városába összehívott tanácskozásnak otthont adó épülethez akart eljutni. A halálosnak bizonyult lövéseket Sucre egyik elővárosánál, egy ellenőrző pontnál adták le a katonák a tüntetőket szállító autóbuszra. A hadsereg közlése szerint a tüntetők dinamitrudakat dobáltak a katonákra. A bányász halálhírére a városban tartózkodó többi tüntető autógumikat gyújtott fel az utcán, a rendfenntartók pedig könnygázt vetettek be a tömeg szétoszlatására.
Kofi Annan ENSZ-főtitkár közleményben felszólította Bolíviát, hogy a politikai válság rendezése közben tartsa tiszteletben a jogállamiság elveit. Annan egyik helyettese, José Antonio Ocampo személyében megfigyelőt küld a latin-amerikai országba a helyzet felmérésére.