Razziák, merényletek és kémfogás Bagdadban
Öngyilkos merényletet hajtottak végre a bagdadi repülőtérre vezető út legfontosabb ellenőrző pontjánál, de a felrobbanó gépkocsi csak a támadót ölte meg; néhány órával később négy ember vesztette életét aknatámadásban az iraki fővárosban. A Bagdad térségében folyó razziákban elfogták Szaddám Huszein titkosszolgálatának egyik kémjét.
A bagdadi légikikötőbe vezető úton a kamikaze sofőr az egyes számú útellenőrző pontnál robbantotta fel magát szerda reggel, ez az a torlasz, amelynél megszűrik a nemzetközi repülőtérre igyekvőket. A robbanásban a merénylő életét vesztette és tizenöt polgári személy sebesült meg - közölte az amerikai hadsereg. A belügyminisztérium szóvivője szerda délután arról számolt be, hogy a főváros egyik déli lakónegyede elleni aknatámadásban négy ember, köztük három gyerek meghalt.
A Bagdadban és környékén vasárnap óta folyó iraki vezetésű razziák eredményeként négy autóba szerelt pokolgépet hatástalanítottak az iraki biztonsági erők és elfogtak 43 feltételezett terroristát - jelentette be szerdán hivatalos közleményben az iraki kormány. Elfogták továbbá a volt diktátor, Szaddám Huszein titkosszolgálatának egyik kémjét, aki merényleteket finanszírozott a fővárosban, és operatőrként is részt vett a terroristák tevékenységében: filmre vette támadásaikat, majd a felvételeket elhelyezte az interneten.
Az északi országrészben egy iraki katona meghalt, tucatnyit pedig kórházba kellett szállítani, miután mérgezett dinnyét fogyasztottak. A gyümölcsöt egy férfi vitte oda egy ellenőrzőponthoz és kínálta meg vele a katonákat, akik rövid időn belül rosszul lettek - közölte szerdán a rendőrség. Májusban ötödével megnőtt a merényletekben meghalt irakiak száma a bagdadi kormány adatai szerint. Életét vesztette 672 ember (434 civil, 150 belügyis, 88 katona) és megsebesült 1174. Áprilisban e két szám 567 és 668 volt. A növekedés második hónapja tart, áprilisban majdnem ötvenszázalékos volt márciushoz képest. A védelmi minisztérium közlése szerint májusban 287 lázadót öltek meg az áprilisi 64-gyel szemben.
Hosjar Zebari iraki külügyminiszter New Yorkban bejelentette, hogy Irak a támogatások növelését és gyorsítását kéri az Egyesült Államoktól. Az iraki diplomácia vezetője, aki szerdán találkozik amerikai kollégájával, Condoleezza Rice-szal, egy sajtóbeszélgetés során kifejtette: "Szükségünk van minden szomszédunk és a nemzetek közösségének együttműködésére, hogy felgyorsítsuk az iraki biztonsági erők képzési és felszerelési folyamatát, mert ez
lerövidítené a multinacionális haderő mandátumát". Ennek kapcsán Zebari külön kiemelte, hogy Iraknak szüksége van az Egyesült Államok további kötelezettségvállalására.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) az iraki hatóságok kérésére előző nap engedélyezte az amerikai parancsnokság alatt Irakban szolgálatot teljesítő többnemzetiségű erő mandátumának "a politikai folyamat végéig, az 1546-os határozattal összhangban" történő meghosszabbítását.
Harminchat fős többnemzetiségű katonai alakulat indult útnak Bosznia-Hercegovinából szerdán Irakba, ahol az amerikai vezetésű koalíciós erők kötelekében tevékenykedik majd az elkövetkező fél évben. Az egységben a jugoszláv utódállamot alkotó három közösség - a muzulmán bosnyákok, a katolikus horvátok és az ortodox szerbek - képviselői egyaránt helyet kaptak. Az egységet amerikai parancsnokság alatt a nyugat-iraki Fallúdzsa körzetébe vezénylik, feladata pedig fel nem robbant lövedékek felderítése és megsemmisítése lesz. A mostani az országot alkotó két államalakulat hadseregeinek első közös küldetése.