2005. május. 13. 14:25 MTI Utolsó frissítés: 2005. május. 13. 14:29 Világ

Tajvan-Kína: két fél, vagy egy egész?

Tajvan elutasította pénteken Peking ajánlatát a kínai-tajvani viszony új meghatározására, és leszögezte, hogy csak a két kormány közötti megállapodásokat fogadja el érvényesnek.

A kínai vezetők azt ajánlották fel Tajvannak, hogy az "egy Kína" elve helyett "a két fél, egy Kína" elve alapján újítsák fel 1999-ben megszakadt párbeszédüket. Hu Csin-tao  kínai elnök és James Szung, a második legnagyobb tajvani ellenzéki párt, a Nép Első Pártja elnöke közös nyilatkozatot adott ki kettőjük pekingi találkozójáról, s ebből tűnt ki a kínai ajánlat.

Az elv valójában nem új. 1992-től 1999-ig már ennek alapján folyt a két fél dialógusa. Eszerint mindkét fél elismerné, hogy egyetlen Kína létezik, s Tajvan annak része, de mindkét fél fenntartja eltérő elképzeléseit arról, milyen is az egyetlen Kína. A tárgyalások 1999-es megszakadása után Peking visszatért az évtizedek óta hangoztatott "egy Kína" elvhez, amelynek lényege, hogy egy Kína van, Tajvan annak része, s az egy Kína egyetlen jogos képviselője a Kínai
Népköztársaság.
   
Csen Suj-pien tajvani elnök elfogadhatatlannak tartja a "két fél, egy Kína" elvét és még inkább az "egy Kína" elvet. Peking ezért láthatólag arra törekszik egy idő óta, hogy eleve kikapcsolja a párbeszédből a hivatalos Tajpejt, s helyette inkább a tajvani ellenzékkel próbáljon szót érteni, megpróbálva belpolitikailag is
elszigetelni Tajvan kormányát. Megfigyelők szerint a mostani visszatérés a "két fél, egy Kína" elvéhez is a tajvani ellenzéknek, a nacionalista Kuomintangnak és vele szövetséges kisebb pártoknak szóló gesztus.
   
A tajvani kormány pénteken kijelentette, hogy az új pekingi meghatározás nem tartalmaz semmi újat, és Peking ne szabjon előfeltételeket a viszony javítását célzó tárgyalások elé.

Hirdetés