Az egyház nem lehet kivételezett az olasz jogban
Az olasz alkotmánybíróság szerint a katolikus egyház nem lehet kivételezett helyzetben az olasz jogban. Az alaptörvénnyel ellentétes az eddigi katolikus privilégiumok rendszere a büntető-törvénykönyben.
Az olasz alkotmánybíróság pénteken törvényellenesnek minősítette az itáliai Btk.-nak azt a paragrafusát, amely más felekezethez képest szigorúbb büntetést helyez kilátásba a római katolikus egyházat megsértőkre, mintha mindez más vallások kárára történne.
Az olasz taláros testület Adel Smith olaszországi muzulmán vezető ügye kapcsán mondott ítéletet az avítt és a demokrácia alapelveit sértő szabályozás felett, azt hangsúlyozva, hogy az Olaszországban engedélyezett vallások egyenlők, egyik sem lehet kivételezett helyzetben, s ezeket az alapelveket a büntetőjogban is érvényesíteni kell.
Az olasz alkotmánybírák állásfoglalását a veronai bíróság kérte, amely egyelőre felfüggesztette a katolikus befolyás ellen emberjogi harcot vívó Adel Smith ügyének tárgyalását: a muzulmán polgárjogi vezetőt azzal vádolják, hogy egy tv-adásban megsértette a katolikus egyházat, Giacomo Biffi kardinálist és II. János Pál néhai pápát.
A törvényellenes paragrafus szerint akár két év szabadságvesztéssel sújthatók a katolikus hit és hívők megsértői, s három évig is terjedhet a börtönbüntetés, ha római katolikus pap a sértett. Az olasz alkotmánybíróság - az alaptörvény egyenlőséget szavatoló eszméire és paragrafusaira hivatkozó - döntése szerint az országban működő egyházakat egyenlő védelem illeti meg: Ezért a lelkiismereti jog sérelme esetén egyenlő elbírásában kell részesíteni a katolikusokat és más vallások képviselőit gyalázókat.