2005. április. 26. 13:26 MTI Utolsó frissítés: 2005. április. 26. 13:37 Világ

Az utolsó szíriai katonák is kivonultak Libanonból

Az utolsó háromszáz szíriai katona ünnepélyes kivonulásával befejeződött a szíriai csapatok kivonása Libanonból.

A 29 éves szíriai katonai jelenlétet búcsúztató hivatalos díszszemlét a Bekaa-völgyben lévő Rajják katonai támaszponton rendezték meg, pár kilométerre a határtól. Szíria 1976-ban, az Arab Liga felhatalmazásával vonult be Libanonba, hogy véget vessen a polgárháborúnak. Annak lezárulta, 1990 után is 40 ezer katonája maradt Libanonban, ami lehetőséget adott Damaszkusznak arra, hogy övé legyen a döntő szó a libanoni politikában.

Az ünnepségen részt vettek a két ország magas rangú katonai vezetői: Rusztom Gazále tábornok, a Libanonban működő szíriai hírszerző szolgálat főnöke, Michel Szuleimán, a libanoni hadsereg főparancsnoka és Ali Habíb szíriai vezérkari főnök.

A ceremónia kezdetén a katonai vezetők fanfárok hangja mellett lelepleztek egy márvány sírkövet, amelyet a Libanonban meghalt 12 ezer szíriai katona emlékére állítottak. Ezután kölcsönösen kitüntették egymást: 31 szíriai tiszt kapott libanoni, illetve 15 libanoni tiszt szíriai kitüntetést. A mintegy egyórás ünnepség végén egy szíriai parancsnok "Viszontlátásra, bajtársak!" szavakkal búcsúzott, amire a jelen lévő mintegy kétszáz libanoni katona válaszolt: "Viszontlátásra!". A szíriai katonák teherautókon keltek át a határon, amelynek túloldalán mintegy kétezer fős ünneplő tömeg várta őket. Az eseményt a szíriai televízió élőben közvetítette.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.