2005. április. 24. 16:14 MTI Utolsó frissítés: 2005. április. 24. 16:31 Világ

A BBC "bekiabálókat" küldött a toryk gyűlésére

Éles hangú levélben követelt bocsánatkérést a BBC-től a brit Konzervatív Párt, miután kiderült, hogy a közszolgálati tévé beszervezett rendzavarókat küldött az ellenzéki párt vezérének egyik kampánygyűlésére.

A The Sunday Telegraph, a legnagyobb vasárnapi brit konzervatív lap beszámolója szerint három, mikrofonokkal felszerelt "aktivista" Michael Howard tory vezér és miniszterelnök-jelölt egyik múlt heti walesi kampányrendezvényét zavarta meg olyan bekiabálásokkal, mint például "Howard hazudik", "A torykban nem szabad megbízni", vagy "Csak Tony Blairben (a munkáspárti miniszterelnökben) lehet megbízni".

Amikor a hangoskodókat megpróbálták kitessékelni a rendezvényről, kiderült, hogy profi hangrögzítőket viselnek, és a BBC küldte őket a helyszínre. A BBC mindezt elismerte, közleményében ugyanakkor "teljesen törvényesnek" minősítette az eljárást, mondván: a bekiabálók telepítése a konzervatív gyűlésre annak a készülő dokumentumfilmnek a része volt, amely "a politikai rendezvények megzavarásának módszereit és történetét" dolgozza fel. A BBC szerint más pártok rendezvényeit is hasonló "megfigyelésnek" vetették alá.

A The Sunday Telehraph vizsgálata szerint azonban a társaság Tony Blair munkáspárti kormányfő egyetlen kampánygyűlését sem próbálta hasonló módon megzavarni, viszont a most leleplezett bérhangoskodók legalább egyikét más konzervatív gyűléseken is látták.

Guy Black, a Konzervatív Párt kommunikációs igazgatója éles hangú tiltakozó levelet küldött Helen Boadennek, a BBC hírigazgatójának, azzal vádolva a közszolgálati tévét, hogy az "hamis sztorit próbált gyártani ... azzal a céllal, hogy zavarba hozza vagy nevetségessé tegye a párt vezetőjét". Black szerint a cég szerkesztői súlyos szakmai kihágást követtek el. A BBC vezetése a panasz alapos kivizsgálását ígérte.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.