Indiai-Pakisztán: közös nyilatkozat, eltérő értelmezés
Az békefolyamat gyorsítása érdekében a két ország közös nyilatkozatot adott ki hétfőn a kasmíri tűzszüneti vonal megnyitásáról, de a pakisztáni elnök szerint a himalájai terület hovatartozása feletti indiai-pakisztáni vita megoldására a tűzszüneti vonal nem fogadható el állandó határvonalként Iszlámábád számára.
Pervez Musarraf pakisztáni államfő hétfőn, háromnapos indiai látogatása befejeztével sajtóértekezletet tartott Újdelhiben. A tűzszüneti vonal megnyitásáról, az ezzel kapcsolatos több intézkedés meghozataláról a két ország vezetői már előző nap megállapodtak.
"A Kasmír miatti konfliktus még mindig veszélyes, de emiatt újabb háború már nem törhet ki a két ország között. Úgy gondolom, a légkör, a világ megváltozott, fontosabb lett a gazdasági fejlődés, különösen 2001. szeptember 11-e óta" - mondta az államfő az Egyesült Államok elleni terrortámadásokra utalva. A merényletek után Washington és Iszlámábád kapcsolata szorosabb lett a terrorizmus elleni harcban, de Amerika Újdelhihez is közelebb került.
"Nagy képzelőerővel meg lehet úgy oldani a kasmíri konfliktust, hogy az mindhárom fél - India, Pakisztán és a helyi lakosság - számára is elfogadható legyen" - tette hozzá Musarraf.
Musarraf és Manmohan Szingh indiai miniszterelnök vasárnapi megbeszélésén elhatározta a két szomszédos, de egymással rivalizáló ország kereskedelmi kapcsolatainak növelését, a vasúti és közúti összeköttetés bővítését, valamint a kasmíri katonai erők csökkentésének módjait megvizsgáló közös bizottság létrehozását.
A pakisztáni elnök hétfőn Újdelhiből háromnapos Fülöp-szigeteki látogatásra továbbutazott Manilába, ahol a kormány és a muzulmán szakadár lázadók közötti béketárgyalásokról, valamint a terrorizmus elleni harcról fog tárgyalni - jelentette be közleményben a manilai vezetés. Szó lesz még a Fülöp-szigeteknek arról a törekvéséről, hogy megfigyelői státust kapjon az Iszlám Konferencia Szervezetében (OIC), amelynek Pakisztán oszlopos tagja. Musarraf lesz az első pakisztáni elnök, aki a délkelet-ázsiai országba látogat. Az első Fülöp-szigeteki államfő, aki pakisztáni állami látogatáson járt, a jelenlegi elnök, Gloria Macapagal Arroyo apja, Diosdado Macapagal volt, még 1962-ben.