2005. április. 16. 10:41 MTI Utolsó frissítés: 2005. április. 16. 10:47 Világ

Tízezrek tüntettek Kínában

A szigetország ellen irányuló tüntetések harmadik hetében több mint húszezer ember vonult az utcára. A demonstrálók egy botrányt kavart japán történelemkönyv és az ázsiai ország állandó BT-tagsága ellen tiltakoztak.

Az észak-kínai Tiencsin (Tianjin) kikötővárosra is átterjedtek szombaton a japánellenes tüntetések: több mint kétezren gyűltek össze, hogy tiltakozzanak "a kínai-japán viszonynak ártó legutóbbi japán lépések ellen".

Előzőleg Sanghajban (Shanghai) tízezernél többen és a keleti Hangcsouban (Hangzhou) is hasonló számban vonultak az utcákra japánellenes jelszavakkal, transzparensekkel. Sanghajban a japán konzulátus felé tartók tojásokat dobáltak az útjukba eső japán gépkocsikra, s összetörték több étterem járdára kitett hirdetőtábláit, majd a konzulátushoz érve egyesek megdobálták az épületet.

Pekingben a rendőrség gátat szabott azoknak a terveknek, hogy a tüntetők a múlt hét végéhez hasonlóan ezúttal is tiltakozó akciókat rendezzenek.

A mostani a harmadik hétvége Kínában, amikot japánellenes tüntetések zajlanak. A kínaiak érzelmeit egy Japánban nemrég megjelent tankönyv szította fel, amely tagadja, illetve jelentéktelennek igyekszik feltüntetni a Kína megszállása idején, a múlt század harmincas-negyvenes években japánok által elkövetett kegyetlenségeket.

Többen tiltakozásukat fejezték ki Japán állandó ENSZ BT-tagsága ellen is. Kofi Annan ENSZ-főtitkár elmondta, szeretné, ha szeptemberig döntés születne a BT átalakításáról, azonban a kínai politikusok szerint az addig rendelkezésre álló idő nem elég a kérdés rendezésére.

A tüntetők emellett Tokió abbéli döntése ellen is tiltakoztak, hogy földgáz kitermelési engedélyeket állít ki magánkézben lévő cégek számára a két ország között fekvő vitatott hovatartozású övezetben. Csin Gang, a kínai külügyminisztérium szóvivője provokációnak nevezte az esetet. A kérdéses terület határait egyik ország kormánya sem ismeri el, s az ott fekvő földgázkészletekre Kína és Japán egyaránt igényt tart.

Eközben az Egyesült Államok óvatosságra szólította fel Kínában tartózkodó állampolgárait. Felhívták az amerikaiak figyelmét arra is, hogy az erre a hétvégére tervezett tüntetések akár külföldiek ellen irányuló erőszakos cselekményekbe is torkollhatnak.

Hirdetés