Büntetéssel fenyegetik Kínában a Japán ellen demonstrálókat
A helyi lakosokat figyelmeztették, hogy ne vegyenek részt a hét végére szervezett, engedély nélküli japánellenes tüntetéseken. A kínai hatóságok a demonstrációra embereket toborzó weboldalakat is elérhetetlenné tették.
"Minden gyűlést és tüntetést engedélyeztetni kell arendőrséggel. Aki engedély nélküli tüntetésen vesz részt, annak büntetéssel kell számolnia" - hangsúlyozta a pekingi rendőr-kapitányság szóvivője a kínai médiának adott nyilatkozatában.
Reménye szerint "a fővárosi lakosok és a fővárosban tanuló vidéki egyetemi hallgatók bíznak abban, hogy a (kommunista) párt és a kormány megfelelően tudja kezelni a kínai-japán viszony problémáit, és nem tesznek semmi olyat, ami csorbítja a társadalmi stabilitást és a kínai főváros tekintélyét".
A sanghaji (Shanghai) közbiztonsági hivatal (rendőrség) felkérte a város lakosságát, hogy "rendezett és ésszerű módon fejezze ki hazafias érzéseit".
Az utóbbi napokban olyan felhívások jelentek meg kínai internetes oldalakon, amelyek részvevőket toboroztak a hét végén tartandó újabb japánellenes tiltakozó akciókra. Csütörtök óta azonban nem lehet hozzáférni ezekhez az oldalakhoz, a kínai hatóságok minden bizonnyal letiltották ezeket.
A múlt hét végi japánellenes tüntetések több kínai nagyvárosban erőszakossá fajultak; a tiltakozók kárt tettek több japán érdekeltségű intézmény épületeiben.
Egyes megfigyelők szerint a kínai vezetők tartanak a nagy tömeges megmozdulásokban rejlő veszélytől. Számot vetnek azzal az eshetőséggel, hogy a japánellenes indulatok kifejezése előbb-utóbb más, szociális vagy politikai jellegű követelésekbe torkollhat. Más megfigyelők szerint azért igyekszik a kínai kormány hűteni a kedélyeket, mert nem érdekelt a kínai-japán vita túlzott kiélezésében, hiszen a szédületes iramban növekvő kínai gazdaság erősen rá van utalva a japán technológiákra és a japán hitelekre.
Kínában egy nemrégiben jóváhagyott japán középiskolai történelemkönyv szította fel a kedélyeket Kínában, ahol sokan úgy vélik, hogy ez a tankönyv kisebbíteni próbálja a rémtetteket, amelyeket a japán császári hadsereg követett el Kínában a második világháború előtt és alatt. Tovább élezte a vitát a tokiói kormánynak az a döntése, amellyel engedélyezte a héten, hogy japán vállalatok, kőolaj és földgáz után kutatva, próbafúrásokat végezzenek a Kelet-kínai-tenger egy vitatott hovatartozású térségében.