2005. március. 28. 12:44 MTI Utolsó frissítés: 2005. március. 28. 12:55 Világ

Európai elnökhelyettest akar Wolfowitz ellensúlyának az EU

Az Európai Unió tagországainak pénzügyminiszterei - francia nyomásra - szeretnék elérni, hogy egy tekintélyes európai szakember legyen a helyettese a héten minden bizonnyal a Világbank élére kerülő Paul Wolfowitznak - értesült hétfői számában a Financial Times című brit pénzügyi-politikai szaklap.

Hétfőn Brüsszelben még mindig nem lehetett teljes biztonsággal tudni, hogy a jelölését követően találkozik-e Wolfowitz csütörtöki végleges kinevezése előtt az EU-tagországok pénzügy-, illetve fejlesztési minisztereivel. Korábbi közlések szerint mind Washingtonban, mind Brüsszelben szeretnék, ha egy ilyen találkozó létrejönne.

Az EU-tagországok pénzügyminiszterei a múlt heti uniós csúcsértekezlet margóján tartott brüsszeli megbeszélésükön már tárgyaltak George Bush amerikai elnök döntéséről, hogy az amerikai kormányzat leginkább keményvonalas politikusai közé tartozó Wolfowitzot jelöli a Világbank elnökévé. Az Európai Parlament több befolyásos képviselője és elismert gazdasági szakemberek egy csoportja kampányt indított e jelölés megakadályozására, ugyanakkor Németország, Olaszország és Nagy-Britannia immár nyilvánosan is támogatta Bush választását.

Wolfowitz már többször értésre adta, hogy hatékonyabbá kívánja tenni a nemzetközi pénzintézetet, intenzíven együttműködik majd a nem kormányszintű szervezetek képviselőivel a fejlesztésben és a szegénység visszaszorításában, továbbá létfontosságú kérdésnek tekinti a Világbank és az európai irányítás alatt álló Nemzetközi Valutaalap közötti kapcsolatokat.

A Financial Times kontinentális kiadásában hétfőn megjelent értesülések szerint Wolfowitz kész arról is tárgyalni, hogy az EU kapjon a korábbinál szélesebb képviseletet a bankban. Elsősorban Franciaország szeretné, ha - a Nemzetközi Valutaalap mintájára - a Világbank-elnöknek befolyásos európai helyettese lenne, ellensúlyként a Wolfowitzal szembeni aggodalmakra.

Ezt ugyanakkor a lapnak nyilatkozó források szerint nem tűnik könnyűnek keresztülvinni a jelenlegi második legmagasabb Világbank-posztot - az ügyvezető igazgatóit - birtokló Kína ellenében, illetve a fejlődő országok szemében olyan benyomást keltve, hogy képviseletük hátrébb szorulhat.

Hirdetés