2005. március. 02. 13:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. március. 03. 07:12 Világ

Bill Gates-t lovaggá ütötték

Erzsébet angol királynő lovaggá ütötte Bill Gates-t, a Microsoft alapítóját és elnökét. A kitüntetésben a világ leggazdagabb embere azért részesült, mert tevékenységével mély hatást tett a brit gazdaságra.

A tradícióknak megfelelően a londoni Buckingham palotában pompázatos ceremónia keretében nyerte el a lovagi címet William H. Gates, akinek térden állva kellett megvárnia, amíg a királynő egy könnyű karddal a vállát nem érintette, s ezzel felemelte a Brit Birodalom legnagyszerűbb lovagjainak parancsnokai közé (hiszen, a cím, amit Bill Gates kap éppen erre utal: Knight Commander of the Most Excellent Order of the British Empire.)

A kitüntetés tervét már tavaly bejelentették. Akkor Jack Straw brit külügyminiszter úgy mutatta be a Microsoft főnökét, mint korunk egyik legfontosabb üzleti vezetőjét, aki igen mély benyomást gyakorolt a brit gazdaságra cége termékein keresztül.

Gates és felesége Melinda egyébként (és ez nyilván igen sokat nyomott a latban a lovagi cím odaítélésekor) igen figyelemre méltó emberbarátok, akik a 2000-ben létesített 26 milliárd dolláros alaptőkéjű Bill és Melinda Gates Alapítványon keresztül világsdzerte egészségügyi és oktatási programokat támogatnak. Például az alapítvány 210 millió dollárt adományozott a Cabridge-i egyetem ösztöndíjprogramjainak támogatására, illetve hatalmas összegeket költött az AIDS-kutatás előmozdítására.

Mint más nem brit, jelen esetben amerikai származású lovagok esetében – akik között megtalálható többek között az idősebb George Bush, az amerikai jegybank elnöke Alan Greenspan, vagy a filmmogul Steven Spielberg – a nevükhöz a KBE betűket (Knight Commander of the British Empire) illeszthetik. De nem használhatják a „sir” megszólítást. Ehhez ugyanis brit alattvalóvá kellene válniuk. Így bármennyire is szeretnék sokan, Gates-t nem lehet sir Bill-ként aposztrofálni.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?