2005. február. 10. 08:27 MTI Utolsó frissítés: 2005. február. 10. 08:35 Világ

Egy szeptemberi vacsorán mérgezhették meg Juscsenkót

Szvjatoszlav Piszkun ukrán főügyész szerint szándékosan, s valószínűleg néhány kormányzati illetékes közreműködésével mérgezték meg Viktor Juscsenko ukrán elnököt még hatalomra jutását megelőzően tavaly szeptemberben.

Az ukrán politikust ért - először egy ausztriai klinikán diagnosztizált - dioxinmérgezés ügyében nyomozó főügyész Bécsben a Der Standard című osztrák lapnak úgy nyilatkozott: a kórháztól kapott vizsgálati eredmények alátámasztják az ukrán nyomozók verzióját. "Nincs kétség afelől, hogy ez egy előre megtervezett akció volt, amelyben valószínűleg néhány kormányzati illetékes is érintett" - mondta Piszkun.

Arra a kérdésre, hogy Juscsenkót azon a tavaly szeptember 5-i vacsorán mérgezték-e meg, amelyen részt vett az ukrán titkosszolgálat akkori helyettes vezetője is, a főügyész azt válaszolta: "A mérgezés időpontja nagyjából egybeesik a vacsoráéval, de bizton nem állíthatjuk, hogy pontosan azon a napon történt". Piszkun azért érkezett Bécsbe, hogy Juscsenko osztrák orvosaival tisztázzon néhány nyitott kérdést. Közlése szerint megkapta azokat a dokumentumokat, amelyek Juscsenko megmérgezésének orvosi bizonyítékait tartalmazzák.
 
A főügyész nem volt hajlandó elárulni, vannak-e konkrét gyanúsítottjai az ügynek, a szóba jöhető elkövetők körét firtató kérdésre pedig azt felelte: "A kör olyan nagy, hogy félek, valakit kifelejtek, s egyeseket megsértenék ezzel". Az időközben Ukrajna államfőjévé választott Juscsenko dioxinmérgezése körülményeinek feltárására az ukrán ügyészséggel egyidejűleg, s attól függetlenül a kijevi parlament is vizsgálatot indított.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.