Nemzetközi program a romániai romák beilleszkedéséért
Romániában a roma közösségek képviselőinek bevonásával kívánják csökkenteni, illetve megszüntetni a roma és a nem roma társadalom közötti szakadékot - hangoztatta szerdán Markó Béla, a román kormány miniszterelnök-helyettese.
Markó Béla A romák beilleszkedésének évtizede 2005-2015 elnevezésű program bukaresti megnyitóján beszélt. A Világbank és a Soros Alapítvány közös programját kilenc államban, Magyarországon, Bulgáriában, Szlovákiában, a Cseh Köztársaságban, Macedóniában, Szerbiában, Montenegróban, Horvátországban és Romániában kezdik el. A program célja a roma közösségek beilleszkedése az érintett államok társadalmába. A kilenc ország kormányainak képviselői - köztük Markó Béla, a román kormány miniszterelnök-helyettese - az elmúlt héten Szófiában, közös nyilatkozatban fogalmazták meg e célkitűzések megvalósításának vállalását. Bukarestben a Romániára vonatkozó programot indították el szerdán.
A szóban forgó programnak a jelentősége, hogy a kilenc országban a roma közösségek képviselőinek bevonásával kívánják megszüntetni, csökkenteni a szakadékot a roma és a nem roma társadalom között - mondta Markó Béla felszólalásában. "Nem szabad a fejük fölött dönteni a sorsukról" -jelentette ki a politikus. A miniszterelnök-helyettes szerint a jövő Európájában, a határok nélküli Európában megszűnik a többség, az Unióban valamennyi nemzet kisebbségben/kisebbségként fog egymás mellett élni. Románia legnagyobb kisebbségének képviselőjeként, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökeként Markó Béla ugyanakkor hozzátette: "Az elmúlt 10-15 év során sikerült bebizonyítani, hogy egy nemzeti kisebbség, nevezetesen a romániai magyarság hatékony partnere lehet a többségnek".
A megnyitó után a résztvevők kerekasztal-megbeszélés keretében vitatták meg a programmal kapcsolatos teendőket, megtárgyalták az oktatás fejlesztésére, egészségügyi ellátásra, lakás- és munkahelyteremtésre fordított támogatások hatékony finanszírozásának lehetőségeit.