2005. január. 19. 16:07 MTI Utolsó frissítés: 2005. január. 19. 16:07 Világ

Szigorúan felügyelik Bush újbóli beiktatását

Rendkívüli biztonsági intézkedések közepette teszi le hivatali esküjét George W. Bush, az Egyesült Államok tavaly november 2-án újraválasztott elnöke. A ceremónia költségei a biztonsági intézkedések nélkül is több mint 40 millió dollárra rúgnak.

Az elnököt a hagyomány szerint a washingtoni Capitolium nyugati lépcsőjénél iktatják be hivatalába. Az ünnepség helyi idő szerint délben kezdődik, várhatólag negyedmilliós közönség előtt.

Ezután indul a színpompás felvonulás, amely a Capitoliumtól a Pennsylvania sugárúton a Fehér Házig tart, s amelyet várhatóan félmillióan tekintenenk meg. Este összesen kilenc hivatalos beiktatási bált rendeznek. A legkeresettebb a Texas-Wyoming bál, (Bush texasi, Dick Cheney alelnök pedig wyomingi), amelyen a részvevők szmokingot és cowboycsizmát viselnek az előírás szerint, és a jó hangulatról többek között Lyle Lovett countryénekes gondoskodik. Az elnök mind a kilenc bált felkeresi. Este tűzijáték is lesz.

© AP
A magányadományokból fedezett ünneplés rekordösszegbe, 40 millió dollárba kerül, amely nem foglalja magába a biztonsági intézkedéseknek az adófizetők pénzéből finanszírozott költségeit. Az utóbbiból a fővárosnak 12 millió dollárt kell állnia, amelyet most először nem térít meg a szövetségi büdzsé.

A nagyobb adományozók hozzájárulása 50-250 ezer dollár volt, viszonzásul a főbb rendezvényekre kapnak a méregdrága jegyekből, amelyekkel azután megajándékozhatják ügyfeleiket. Sokan helytelenítették, hogy ekkora összegeket költenek a beiktatásra, miközben dúl az iraki háború, Dél-Ázsiában meg szökőár pusztított.

Az elnök a kritikákra válaszul "a demokrácia nagy ünnepének" nevezte a beiktatást. "Az egész országból érkeznek emberek, hogy a demokráciát és a győzelmemet ünnepeljék, és én szívesen ünnepelek velük".

Republikánus reprezentáció (Oldaltörés)

A szervezők úgy döntöttek, hogy legyen a beiktatás mottója a szabadság ünneplése és a tiszteletadás az Irakban és Afganisztánban harcoló katonáknak. A beiktatási bálok között újdonság a kétezer személyre szóló főparancsnoki bál, amelyre olyan katonákat hívtak meg, akik vagy megjárták már Irakot, vagy pedig éppen oda tartanak.

Január 20-án a beiktatási ünnepséggel párhuzamosan tüntetések lesznek a fővárosban az iraki háború és az elnök politikája ellen. Az International ANSWER, a United for Peace and Justice háborúellenes koalíciók, továbbá feministák, "fekete párducok", környezetvédők, antiglobalisták, melegszervezetek, anarchisták felvonulásokat, ellenbálokat, gyűléseket terveznek, amelyekre tízezreket várnak. A hatóságok az ünnepségek helyszínétől kellő távolságban adtak engedélyt a megmozdulásokra.

Az elnök rendkívüli biztonsági intézkedések mellett teszi le hivatali esküjét. Ez lesz az első elnöki beiktatás a 2001. szeptember 11-i New York-i és washingtoni terrortámadások óta. A belvárosban jelentős területet zárnak le az autóforgalom elől, és a parkolást is megtiltották. A biztonságról 6 ezer rendőr és 7 ezer katona gondoskodik. A közlekedést a metróba terelik, ahol ugyancsak szigorú biztonsági intézkedéseket foganatosítanak. A szabadtéri rendezvényekre tartó nézőket megmotozzák, vagy fémdetektoros kapukon kell áthaladniuk, esernyőt pedig nem vihetnek magukkal. A rend őrei robbanóanyag kiszimatolására idomított kutyákkal járőröznek, és a belvárosban vegyi, biológiai és sugárveszélyt jelző műszereket is elhelyeztek. A főváros feletti légtérből kitiltják a repülőgépeket.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.