2005. január. 14. 11:08 MTI Utolsó frissítés: 2005. január. 14. 11:12 Világ

Egységesen büntetnék az EU-ban a szervezett bűnözőket

Az Európai Unió minden országában tízéves minimális börtönbüntetést javasol az Európai Bizottság azon elítéltek számára, akiket bűnszervezet irányításában találnak bűnösnek.

A European Voice című brüsszeli hetilap pénteken megjelent száma szerint Franco Frattini bel- és igazságügyi biztos kezdeményezésére a brüsszeli bizottság a jövő héten tesz javaslatot a több országot egyszerre érintő szervezett bűnözés elleni igazságszolgáltatási fellépés összehangolására, benne a büntetés legalacsonyabb szintjének harmonizálásával.

A javaslat tíz évben húzná meg a szervezetek vezetőinek minimális büntetését, öt évben pedig a tagokat beszervezők, az anyagokat és eszközöket biztosítók, illetve az alvilágot pénzzel támogatók szabadságvesztésének alsó határát.

Frattini munkatársai a lapnak névtelenül úgy nyilatkoztak: az új biztosnak meggyőződése, hogy az EU-nak célratörőbben kell fellépnie a bűnszövetkezetek ellen, mint az 1998-ban elfogadott jelenlegi szabályozás alapján. Elemzők szerint a javaslat akár az egységes uniós bűnügyi szabályzat kidolgozásának kezdetét is jelentheti.

A nagyobb mértékű harmonizációt ez esetben is nehezítheti, hogy a tagországoknak meglehetősen eltérő a jelenlegi szabályozása, különbözőképpen ítélik meg az ilyen típusú bűncselekmények súlyát.

Az illegális bevándorlásnál például néhány ország a csempészeket és a törvénytelenül belépőket egyaránt bünteti, míg más államokban csak az embercsempészet büntethető. Nagy-Britannia jogfelfogásától pedig eleve idegen a minimális büntetések elmélete - mondta egy elemző az uniós témákra szakosodott lapnak.

A bizottsági javaslat a minimális büntetések mellett állítólag azt is tartalmazza, hogy elnézőbb bánásmódra számíthatnak azok a bűnszövetkezeti tagok, akik az eljárás során önként a szervezet ellen tanúskodnak.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.