Ismét megválasztották Bush elnököt
Hivatalosan is az amerikai elnökválasztás győztesének nyilvánították helyi idő szerint csütörtökön George Bush elnököt a washingtoni kongresszusban.
A képviselőház és a szenátus együttes ülésén összesítették a tavaly november 2-án megválasztott elektoroknak a szövetségi államokból Washingtonba küldött voksait. Az elnökválasztást formálisan lezáró szavazatszámlálás eredménye előre tudott volt: 286 elektor Bush elnökre, 252 pedig demokrata párti kihívójára, John Kerry szenátorra voksolt.
Az amerikai elnökválasztáson a választópolgárok nem közvetlenül az elnökre, hanem az elnököt formálisan megválasztó elektorokra szavaznak. A pártok elnökjelöltjeinek a listáin annyi elkötelezett elektor szerepel, amennyit az adott állam kiállíthat. Az 50 szövetségi állam közül 48-ban a győztes mindent visz elve érvényesül, vagyis az a jelölt kapja meg az adott állam összes elektori szavazatát, aki (akinek az elektorlistája) a választáson a legtöbb voksot kapta.
A csütörtöki procedúrán a republikánus pártiak örömét két demokrata párti törvényhozó megzavarta azzal, hogy hivatalosan tiltakozott az elnökválasztás sorsdöntőnek bizonyult ohiói eredménye miatt, az ott tapasztalt rendellenességekre hivatkozva. Az ohiói visszásságok megvitatására a két ház ezután előírásszerűen külön-külön összeült, félbeszakítva az elektori voksok ünnepélyes összesítését, ami miatt több órát késett az eredmény kihirdetése. Ilyen közjáték eddig csak egyszer, 1877-ben esett meg az amerikai elnökválasztások történetében.
Barbara Boxer kaliforniai szenátor asszony és Stephanie Tubbs Jones ohiói képviselő asszony fellépéséhez 30 demokrata párti képviselő is csatlakozott. A két törvényhozó a szenátusi, illetve a képviselőházi vitában kifejtette, hogy Ohióban sok választót riasztottak el a végtelen hosszan kígyózó sorok attól, hogy leszavazzanak, különösen a demokrata párti érzelmű feketéklakóövezeteiben, míg a zömében fehérek lakta körzetekben fennakadás
nélkül folyt a voksolás, mivel volt elegendő szavazóhelyiség.
Hasonló gondok voltak a komputeres szavazógépekkel is. Bush elnök Ohióban 118 457 szavazattal kapott többet ellenfelénél és elnyerte az állam 20 elektori voksát. A tiltakozást nagy többséggel, köztük demokrata párti voksokkal mindkét házban leszavazták. A Republikánus Pártnak a szenátusban és a képviselőházban is többsége van. A Fehér Ház szóvivője úgy nyilatkozott, hogy a törvényhozóknak a valódi gondokkal kellene foglalkozniuk, s nem "összeesküvés elméletekbe" bonyolódniuk.
John Kerry jelen sem volt az eseményen, mivel már szerdán Irakba utazott, hogy felkeresse az ott szolgáló amerikai katonákat. Az elnökválasztás eredményét nem vitatja sem a massachusettsi szenátor, sem a Demokrata Párt vezetése, de szorgalmazzák a választási rendszer átalakítását. Több demokrata párti törvényhozó helytelenítette már előre a törekvést, amellyel szerintük csak
megbántanak sok választót és a pártot olyan színben tüntetik fel, mintha nem tudna veszíteni.