2004. december. 26. 12:01 MTI Utolsó frissítés: 2004. december. 26. 16:18 Világ

Több ezer halottja van a délkelet-ázsiai szökőárnak

Több ezer halálos áldozata van szerte Délkelet-Ázsiában annak a szökőárnak, amelyet az indonéziai Szumátrán történt hatalmas erejű földrengés vasárnap több ország partvidékén okozott. Több ezren eltűntek, és több százezer személy kitelepítését kezdték meg a természeti katasztrófa sújtotta területekről.

Az USGS amerikai geológiai intézet legfrissebb mérése szerint a Richter-skála szerint 8,9-es erősségű földrengés történt vasárnap az indonéziai Szumátra szigetének északi részén elterülő Aceh tartományban, a tengerfenék alatt. Az intézet egyik geofizikusa szerint 1900 óta ez volt az ötödik legerősebb földrengés a világon, 1964 óta pedig a legerősebb. (Negyven évvel ezelőtt Alaszkában történt egy 9,2-es erősségű rengés.)

A rengést, melyet kétezer kilométeres távolságból - így Indiában - is lehetett érezni, számos utómozgás követte, és szökőárakat idézett elő öt délkelet-ázsiai ország különböző tengerpartjain. A hatalmas szökőár Indonézia, Thaiföld, Malajzia, India és Srí Lanka partvidékén pusztított: a nagy erővel a partra zúduló több méteres vízfal turistákat, halászokat, épületeket és gépkocsikat sodort magával.

A legnagyobb pusztítást a földmozgás epicentrumától mintegy 1600 kilométerre nyugatra fekvő Srí Lanka szenvedte el. A colombói miniszterelnöki hivatal közlése szerint 2498 ember lelte halálát a szökőárban, a helyi rendőrparancsnok viszont már 3 ezer halálos áldozatról beszélt. A szökőár miatt mintegy egymillió embernek kellett elhagyni otthonát. A természeti csapás súlyos anyagi károkat is okozott. A BCC brit televízió híradása szerint pedig a szigetországban a hatalmas víz elmosta, fellazította a polgárháború idején lefektetett aknák egy részét.

Félő, hogy a halálos áldozatoknak - közép-európai idő szerint vasárnap délutánig - óráról órára emelkedő száma még tovább is növekedhet, mert több ezer ember - köztük a tengeren tartózkodó sok halász - tűnt el a szökőár következtében.

© AP
Legalább 65 halálos áldozata van a földrengésnek és a szökőárnak az indonéziai Szumátra sziget északi részén elterülő Aceh tartományban - közölte egy helyi közigazgatási vezető. Mustofa Gelanggang, a tartomány Bireuen nevű körzetének egyik tisztségviselője elmondta, hogy a szökőár után 49 holttestet találtak a tengerparton.

A turistaparadicsomnak számító dél-thaiföldi Phuket, illetve Phi Phi szigeteken és Sorajak Chusaeng üdülőhelyen a rengés 99 személy halálát okozta, a szökőárban pedig összesen mintegy 1300-an megsebesültek, sok az eltűntek száma, köztük négy külföldi turista. Több szállodát kiürítettek.

Indiai kórházi és kormánytisztviselők szerint az ország déli részén, főleg Ándhra Prades tartományban 500 a szökőár halálos áldozatainak száma, és 250 halászt eltűntként tartanak számon - közölte az indiai kormány egyik képviselője. A Csendes-óceánban fekvő, de Indiához tartozó Andamán-szigetelen több mint száz ember halálát okozta a szökőár.

A Maldív-szigetek kormányszóvivője szerint a szökőár elborította a szigetország fővárosának, Malénak a kétharmadát, de esetleges áldozatokról egyelőre nem érkezett jelentés. A városban 75 ezer ember lakik. Ahmed Sahíd szerint az anyagi kár jelentős. A nemzetközi repülőtér nem használható. (A turisták körében nagyon népszerű szigetország csak egy méterrel terül el a tengerszint felett.) Az államfő szükségállapotot hirdetett az országban, és nemzetközi segítséget kért.

A szökőárak óriási károkat okoztak az érintett területeken. A távközlési vonalak a legtöbb helyen nem működnek.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.