2004. december. 08. 08:44 MTI Utolsó frissítés: 2004. december. 08. 08:52 Világ

Megfigyelőket küldenek Ukrajnába a visegrádi négyek

Az EU 2007 és 2013 közötti pénzügyi tervezési időszakának nyitott kérdéseit, és az ukrajnai helyzetet tekinti át a négy visegrádi ország miniszterelnöke szerdán Varsóban.

Gyurcsány Ferenc magyar, Marek Belka lengyel, Mikulás Dzurinda szlovák és Stanislav Gross cseh miniszterelnök a Lazienki parkban álló Belweder-palotában ül össze munkatalálkozóra, hogy egyeztesse álláspontját a költségvetési előirányzatokról az Európai Unió állam-, illetve kormányfőinek december 16-17-i brüsszeli értekezletére való felkészülés jegyében.

A megbeszélést követő munkavacsorán csatlakozik a visegrádi csoport miniszterelnökeihez Wolfgang Schüssel osztrák kancellár és Janez Jansa, a néhány napja hivatalba lépett szlovén kormányfő, és így immár 4+2-es körben a felek eszmét cserélnek az unió további bővítéséről is.

Gyurcsány Ferenc első ízben vesz részt az 1991-ben létrehozott visegrádi csoport miniszterelnöki találkozóján. A varsói megbeszélések alkalmat nyújtanak a magyar miniszterelnöknek a partneri és személyes kapcsolatok elmélyítésére, illetve az új szlovén kormányfővel való megismerkedésre is.

A varsói csúcstalálkozó előtt egy nappal, kedden Krakkóban tanácskoztak a visegrádi négyek külügyminiszterei, köztük Somogyi Ferenc. Az első számú diplomáciai vezetők aláírták a Nemzetközi Visegrádi Alap módosításáról szóló egyezményt, közös nyilatkozatot fogadtak el az ukrajnai helyzetről, valamint egyeztettek az unió következő hétéves költségvetési időszakával összefüggő kérdésekről, illetve az EU-bővítés újabb hullámáról.

Ukrajnával kapcsolatban a külügyminiszterek üdvözölték a legfelsőbb bíróság döntését az elnökválasztás második fordulójának megismétléséről, és reményüket fejezték ki, hogy az újabb szavazás eredménye hűen fogja tükrözni az ukrán nép valódi akaratát.

Döntöttek arról, hogy a visegrádi csoport 120 megfigyelőt küld a december 26-ra kiírt ukrajnai elnökválasztásra, emellett a négy ország még külön-külön is megfigyelőket irányíthat a Magyarországgal, Szlovákiával és Lengyelországgal is határos Ukrajnába.

A visegrádi csoport miniszterelnökei legutóbb a dél-morvaországi Kromerízben találkoztak idén május 12-én, kevesebb mint két héttel azután, hogy Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia az Európai Unió teljes jogú tagjává vált.

A csoport eredeti célja a NATO- és az EU-tagság elnyerésével ugyan teljesült, ám ezzel az együttműködés nem ért véget, hanem új dimenziót öltött. Az új európai realitások között az unión belüli feladatok megkövetelik a kooperációt, az információcserét és a nyitottságot egymás iránt.

E felismerés jegyében Medgyessy Péter akkori magyar, Vladimír Spidla akkori cseh, Marek Belka lengyel és Mikulás Dzurinda szlovák kormányfő Kromerízben közös nyilatkozatban tett hitet tett a hasznosnak és sikeresnek bizonyult együttműködés folytatása mellett, és megerősítették, hogy a jövőben a regionális kezdeményezések és a közép-európai regionális identitás megerősítésére helyezik a hangsúlyt.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.