2004. november. 18. 12:26 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Jóváhagyta az Európai Parlament a Barroso-bizottságot

Az Európai Parlament képviselői csütörtökön Strasbourgban megszavazták a José Manuel Durao Barroso vezetésével megalakult Európai Bizottságot, tagjai között a magyar Kovács Lászlóval. A határozat bizonyos engedményekre kényszeríti Barrosót a bizottság tagjaival kapcsolatban.

A jelenlévők egyszerű többségi szavazásával döntő voksoláson a bizottság jelentős többséggel, 449 igen, 149 nem szavazattal, illetve 82 tartózkodással kapott bizalmat a parlamenttől.



Josep Borrell Fontelles parlamenti elnök a demokrácia nagy győzelmének nevezte a szavazást, amely szerinte az egész Európai Uniót demokratikusabbá teszi. Barroso a voksolás után őszinte köszönetét fejezte ki, és kijelentette, tudatában van, hogy a parlament véleménye jelentős felelősséget hárít személyesen rá is.



Barroso a szavazás előtt bejelentette, hogy hatékony és erős bizottság jóváhagyását kéri a parlamenttől. A végszavazás előtt a képviselőtestület nagy többséggel jóváhagyott egy határozatot, amely több frakció javaslatára a két intézmény közötti együttműködést hivatott megújított alapokra helyezni, beleértve a biztosokkal szembeni bizalom megvonásának esetleges jelzését is.



Hans-Gert Pöttering, a néppárti frakció elnöke szerint üdvözlendő a két intézmény közötti együttműködés fejlődése, amely demokrácia előrehaladásának irányában hat. Martin Schulz, a szocialisták vezetője egyebek között azt hangoztatta, hogy a parlament és a bizottság közti partnerség kiterjesztésével az uniós lakosság is nyer. Graham Watson, a liberális frakció vezetője üdvözölte az új bizottság együttműködési készségét, és építő jellegű kooperációt ígért. E három frakció együttes szavazata már önmagában biztosította a jelentős többséget Barroso bizottságának.



Daniel Marc Cohn-Bendit, a zöldek képviseletében bírálta Barrosot, hogy a bizottság előző összeállítását ért kritikáknak csak a felét orvosolta, különös tekintettel a holland Neelie Kroes testületben tartására. Frakciójának nem szavazatát előrejelezve bírálta a nagy frakciókat is, leszögezve, hogy mostani igen szavazatukkal gyengítették korábbi kritikáikat.



A szélsőjobboldali Jean-Marie Le Pen kifogásolta, hogy az "exsztálinista" Kovács László és mások a testületben maradtak, miközben Barroso elérte a hitében és elveiben szilárd Rocco Buttiglione lecserélését.



A határozatban szerepel az a kitétel, hogy amennyiben a parlament a későbbiekben szavazással megvonja a bizalmat valamelyik biztostól, Barroso "mérlegelje komolyan, hogy felkéri-e lemondásra az érintett tagot", és ha visszautasítja az EP ekképpen értésre adott kérését, igazolja döntését a képviselők előtt.



Barroso megismételte, hogy egyetért ezzel a kikötéssel, de azzal nem, hogy a parlamenti bizalommegvonás automatikusan az adott biztos lemondásához vezessen. Az elnök jelezte, hogy ha szükséges, a későbbiekben kész további változtatásokra a bizottságon. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.