2004. szeptember. 13. 16:27 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Alkotmányellenes a szlovák antidiszkriminiciós törvény?

A szlovák igazságügy-miniszter, Daniel Lipšič alkotmányellenesnek tartja a jelenlegi antidiszkriminációs törvényt, és a pozitív diszkriminációt. Javasolja, hogy a kezdeményezzen vizsgálatot a kormány az Alkotmánybíróságnál a kérdéses törvény ügyében.

Szlovákiában az antidiszkriminációs törvény idén júliusban lépett hatályba, miután a köztársasági elnök is aláírta. A törvény megszületését több mint két évig tartó vita előzte meg. Ám májusban a szlovák nemzeti tanács jóváhagyta a Csáky Pál miniszterelnök-helyettes által vezetett emberjogi és kisebbségi hivatal antidiszkriminációs törvényjavaslatát.



Az igazságügyi miniszter, Daniel Lipšič már akkor alkotmányellenesnek tartotta a törvényt, mondván, a pozitív diszkrimináció alkotmányellenes. A miniszter most arra kéri a kormányt, kezdeményezzen vizsgálatot az alkotmánybíróságnál a kérdéses törvény ügyében. Az igazságügyi miniszter szóvivője, Richard Fides szerint a kormánykabinet kedden fogja tárgyalni az ügyet.



„Nem gondolom, hogy az antidiszkriminációs törvény rendelkezése, amely lehetővé teszi a pozitív diszkriminációt, alkotmányellenes lenne. A minisztériumi SMK Klub foglalkozni fog Daniel Lipšič igazságügyi miniszter javaslatával - mondta Csáky Pál miniszterelnök-helyettes, hozzátéve: EU-szakértők a szlovákiai antidiszkriminációs törvényt a legmodernebb törvények között tartják számon.



(Roma Sajtóközpont)
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.