2004. szeptember. 01. 11:10 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Nepál: kijárási tilalom, zavargások a kivégzett túszok miatt

Katmandúban azután törtek ki súlyos zavargások, hogy az előző nap egy szélsőséges iraki csoport bejelentette: emberei kivégeztek 12 nepáli túszt.

A szerdán kihirdetett kijárási tilalom helyi idő szerint délután 2 órakor lépett életbe, és további intézkedésig érvényben marad - jelentette be a himalájai királyság belügyminisztériuma. A tárca azzal indokolta lépését, hogy a tüntetők veszélyeztetik a közrendet és akadályozzák a közlekedést. A rendelkezés megtilt mindenféle mozgást a 1,5 millió lakosú városban.



Katmandúban a reggeli órákban feldühödött emberek ezrei vonultak az utcákra. Felgyújtották a főváros legnagyobb mecsetét, miután a Dzsáma Maszjid nevű kegyhely épületéből kidobálták a bútorokat és az egyéb berendezési tárgyakat. A rohamrendőrök gumibotokkal igyekeztek feloszlatni a tömeget. A mecset 300 méterre van a nepáli királyi palotától Katmandu központjában. Lángba borításával egy időben a város több pontján zajlottak tüntetések.



A felvonulók élesen bírálták a kormányt, mert szerintük az nem tett meg mindent a foglyok kiszabadítása érdekében. A tömeg épületekre zúdított kőzáport, ablakokat tört be és a fontosabb útkereszteződésekben gumiabroncsokat égetett. A tiltakozó kifosztották a Quatar Airways légitársaság helyi irodáját is.



A nepáli munkások kivégzését az al-Kaida terrorhálózathoz közel állónak tekintett Anszár asz-Szunna radikális csoport jelentette be internetes közleményében. A dokumentumot ismertető honlapon olyan videofelvételt is közzétettek, amelyen látható, amint egy álarcos férfi elvágja a földön heverő egyik, bekötött szemű túsz torkát. Egy másik felvétel pedig azt mutatta be, hogy egy fegyveres tarkón lövi a másik tizenegy túszt.



A túszejtők az internetes honlapon megjelent közleményükben azzal vádolták a nepáliakat, akik egy Irakban tevékenykedő jordániai cég alkalmazásában dolgoztak. hogy a muzulmánok elleni harc végett érkeztek Irakba, illetve "a zsidókat és a keresztényeket szolgálták". (MTI)
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.