2004. július. 07. 09:06 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Politikai karanténban Dr. SARS

Június óta semmilyen konkrét értesülés nincs arról a kínai professzorról, aki korábban elsőként hívta fel a figyelmet a SARS-vírus fenyegetésére, majd tavasszal úgy gondolta: a Tienanmen téri vérengzéssel kapcsolatban is fel kell emelnie szavát. Ezért letartóztatták és politikai fogolyként tartják fogva.



Jang Janjong doktort hiteles személyiségként, valóságos hősként tisztelik Kínában és az államhatáron túl egyaránt; ő volt az a katonaorvos, aki két évvel ezelőtt a hatóságok mismásolása közepette először figyelmeztetett nyíltan az atípusos tüdőgyulladás, a SARS terjedésére. Bejelentésének köszönhetően jutott el a külföldi sajtón keresztül végre a kínaiakhoz is a vírus híre, a valótlanságot állító közegészségügyi minisztert felmentették posztjáról, a hatóságok pedig hathatós intézkedéseket foganatosítottak a fertőzések terjedésének megakadályozására.

A 72 éves katonaorvost feleségével együtt tartóztatták le június elsején, és minden bizonnyal arra akarják rávenni, hogy vonja vissza egy levélben tett nyilatkozatát. Na nem a SARS-vírus súlyosságáról szóló két évvel ezelőttit, hanem azt, amelyben az 1989-es pekingi Tienanmen téri mészárlást érintette. Idén márciusban ugyanis Janjong egy, a központi pártbizottságnak címzett levélben hosszasan taglalva kijelentette: a népi Kína történetének legnagyobb hibája, hogy a diáktüntetéseknek a páncélos járművek bevetésével vetettek véget, és ezt a hibának a legmagasabb rendű állami méltóságokat kellene elismerniük.

Janjong leírja azokat a borzalmakat, amelyeket a 301. számú pekingi katonai kórház elsősegély osztályán orvosként végig kellett élnie. Rengeteg fiatalt társaik vonszoltak be a kórházba, az orvosok százakat próbáltak kétségbeesetten megmenteni, mialatt nagy részük már menthetetlennek bizonyult – írta Janjong elkeseredett felhívásában.

Az orvos ezek után folyamatos nyomás alatt állt, a hatóságok állításai visszavonására próbálták rávenni, ami azonban nem sikerült. El nem ismerték ugyan, de Janjongot és feleségét hónapok óta szorosan figyelték. Letartóztatásuk – állítólag - filmbe illő módon zajlott: a házaspár az amerikai nagykövetséget szerette volna felkeresni, hogy egyik, Kaliforniában élő lányuk látogatásához vízumot igényeljenek. A doktor a 301. számú kórház igazgatóságától kocsit kért, s bár az őt rendszerint kísérő sofőr helyett egy ismeretlen férfi jelent meg, beszálltak az autóba. A gépkocsi csakhamar leállt, és a felbukkanó fekete szemüveges férfiak egy furgonba tessékelték át őket, majd a Washington Post meg nem nevezett forrása szerint szétválasztásukat követően egy-egy kulcsra zárt, rácsos ablakú szobába vezették a párt. Az asszony éhségsztrájkba kezdett, így elérte, hogy naponta 15 percig láthassa férjét, majd őt két hét múlva szabadon is engedték, Janjongnak viszont maradnia kellett.

A „forradalom-elleneseknek” nevezett disszidensek, pártütők letartóztatását rendszerint a rendőrség végzi, a doktor és felesége esetében azonban minden jel szerint a Párt Központi Katonai Bizottsága intézkedett. A kínai média az őrizetbe vételről nem számolt be, a hír az egyébként a cenzúrázott kínai interneten látott napvilágot, csakúgy, mint azt megelőzően a levélküldés ténye. A hivatalos szervek semmiféle módon nem kommentálták a híreket, ha csak nem tekintjük annak azt a közleményt, amelyet Washington Post kínai tudósítójának érdeklődésére küldött válaszul a kormányzat. Ebben azt állítják, hogy a katonaorvos súlyosan megszegte a szolgálati szabályzatot, így az illető szervekhez küldték „átnevelésre”.

Ha Janjong bizonyára a legismertebb kínai politikai fogoly, ezért érthető, ha magasabb szinten óvatosan és bizonytalanul kezelik az esetet: formailag nincs is letartóztatva, és nem is fogalmaztak meg ellene semmilyen vádat, hacsak azt nem, hogy nem osztja a párt központi bizottságának álláspontját. Felesége és Amerikában élő lánya a félelem miatt hallgatásba burkolózott, és Janjongtól csupán egy kézzel írott üzenetet kaptak, amelyet Kínában élő fia június 17-i születésnapjára írt. Ezen állítólag a következő áll rajta: „Egyetek, igyatok, és rakjatok félre nekem egy szelet tortát.”
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.