2004. május. 28. 11:28 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Legalizálnák a prostitúciót Csehországban

A cseh kormány a nagyiparivá vált prostitúció legalizálásán gondolkodik, de a terv ellen sokan tiltakoznak.

Valóságos nagyiparrá vált a prostitúció Csehországban az elmúlt évtized alatt. Éves bevételét 2,7 milliárd koronára (22 milliárd forintra) becsülik - írta a The Prague Post. A pénznek csak egy töredékét kapják a lányok, a java szervezett bűnözők, stricik és a velük együttműködő korrupt tisztségviselők zsebében köt ki. A belügyminisztérium tanulmánya azt állítja, hogy több mint 860 bordélyház működik az országban, közülük 200 Prágában.



A prostitúció legalizálásához szükséges jogszabályokat a belügyminisztérium készíti elő, amely hisz abban, hogy lehetséges a prostitúciót elválasztani a bűnözéstől, a prostituáltakat nyilvántartani, bevezetni egészségügyi ellenőrzésüket és megadóztatni tevékenységüket.



A lap rámutatott: nem új gondolat ez, kísérleteztek már ilyen megoldással Ausztráliában, Hollandiában és Németországban is. A tapasztalatok szerint ez csupán kevesek vagyonszerzésének legalizálásával járt, de nem számolta fel sem a leány-, sem a gyermekkereskedelmet, sőt még az illegális prostitúciót sem. A prágai belügyminisztérium arról is hiába álmodik, hogy több milliárd korona adóbevételt juttat ezzel az államkasszába.



A német törvényhozók többszáz millió eurós bevételt vártak az utcalányok és bordélyok 2002-es engedélyezésétől - hiába. A legfelső német számvevőszék számításai szerint ez az "iparág" évente több mint 2 milliárd euróval marad adósa az államkincstárnak. A futtatók, madámok és stricik ugyanis attól, hogy átvedlettek "üzletvezetővé", és "szabadúszó kisegítő személyzetté" még nem váltottak erkölcsöt - eszük ágában sincs adót fizetni.



A világ minden táján polgárjogi aktivisták és civil szervezetek tiltakoznak a csehországi prostitúció legalizálása ellen, rámutatva, hogy a prágai döntés már egész Európa ügye.

(MTI)
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.