2004. május. 11. 11:57 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Amerikai terrorellenes kiképzés folyik Afrikában

A különleges egységek az al-Kaida és más nemzetközi terrorszervezetek elleni harcra képeznek ki helyi katonákat afrikai országokban – írja a The New York Times.

Öt év alatt 125 millió dollárt kíván az amerikai hadsereg fordítani arra, hogy a Malit, Mauritániát, Nigert, Csádot, Szenegált - és a későbbiekben várhatóan más szomszédos országokat is - magában foglaló övezetben korszerű kiképzést biztosítson a helyi erőknek a terrorellenes harc jegyében. Azért ezt a térséget szemelték ki, mert az iszlám terrorszervezetek ott igyekeznek új tagokat verbuválni és kiképezni.



A lapnak nyilatkozó katonai források szerint elsősorban ázsiai - pakisztáni és szaúd-arábiai - terrorcsoportok próbálnak Afrikában terjeszkedni. Az amerikai segítség máris hozott eredményeket a térségben, nemrégiben például Maliban, Nigerben és Csádban tevékenykedő, az al-Kaidával kapcsolatban álló fegyveresek nyomára sikerült bukkanni. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 16. 19:30

Rendszerváltás 35 – Belarusz, az ország, amely alól kidőlt a Szovjetunió

A totális szovjetorosz elnyomás sikerrel járt a nemzeti kultúra felszámolására indított hadjáratával, a gazdasági mutatók jók voltak, így az általános életszínvonal is szovjet viszonylatban magasnak volt tekinthető és ebből kifolyólag egészen a ’80-as évek második feléig Belarusz lakosságának nagy része semmiféle komoly változásra nem vágyott. Aztán jött Csernobil és utána egymást követően potyogtak ki a szó szoros értelmében vett csontvázak a szovjet múlt rég eltemetett szekrényéből. Ám még ezek sem ingatták meg a tagköztársaság népének bizalmát a szovjet keretrendszerben, és ha nem omlik össze a Szovjetunió, Belarusz talán még ma is önként és dalolva lenne a része. Bendarzsevszkij Anton külpolitikai elemzővel, a posztszovjet térség szakértőjével beszélgettünk.