2004. április. 01. 08:30 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Szlovák romákat toloncoltak ki Finnországból

A menedékkérő romákat azzal az indokkal utasították ki, hogy Szlovákia már EU-tagállamnak tekinthető, és semmi nem indokolja, hogy polgárai menedékjogot kapjanak.

A 80 felnőtt és 48 kiskorú kelet-szlovákiai roma az elmúlt hetekben utazott be az országba, azt remélve, hogy ott menedékjogot kap, ám kitoloncolták őket.



A hazautaztatás költségeit a finn fél fedezte. Néhány éve ugyanis kétezernél több szlovákiai roma utazott be Finnországba, és az akkor ott hatályos menekültjogi törvény értelmében rendkívül bőkezű szociális juttatásokban részesültek mindaddig, amíg Pozsony és Helsinki tárgyalásai nyomán hazatoloncolták őket. Akkor Szlovákia azt gyanította, hogy valakik - a szlovák kormány roma politikáját lejárató szándékkal - megszervezték tömeges kivándorlásukat.



Az elmúlt három és fél hónapban több mint 250 szlovákiai roma kért menedékjogot Finnországban. Ez a szám már több mint a fele annak, ahány szlovákiai roma 2002-ben kért menedéket az észak-európai országban. Két hete csütörtökön 50 roma érkezett a helsinki repülőtérre a szlovákiai Tőketerebesről (Trebisov), ahol február második felében zavargások voltak, és február 23-án összetűzésre került sor a romák és a rendőrök között. A romák képviselői és az emberi jogi szervezetek bírálták, hogy a rendőrség túlzott mértékű erőt vetett be. Az Amnesty International nemzetközi emberi jogi szervezet a nők és a gyermekek bántalmazását is felrótta a szlovák hatóságoknak.

(MTI)
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.