2004. február. 10. 08:29 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Pakisztán: Musarraf gyanította az atomtitok kiszolgáltatását

Észak-Korea tagadja, hogy atomfegyverek gyártását segítő technológiai információkat kapott volna Pakisztántól, amint azt nemrégiben a vezető pakisztáni atomtudós beismerte.

Az államfő a The New York Times című lapnak adott, kedden megjelent interjújában hangoztatta, hogy az amerikai tisztviselők tavaly októberig nem tudtak bizonyítékot szolgáltatni Abdul Kádír Hán ellen. „Ha tudtak a tevékenységéről, már korábban tájékoztatniuk kellett volna bennünket” - mondta Musarraf. „Lehet, hogy sok minden nem történt volna meg” - tette hozzá.



Az elnök közölte: voltak jelzései, illegális, gyanúsnak mondható kapcsolatfelvételekről szóló értesülései arról, hogy Abdul Kádír Hán megosztja az atomtechnológia területén szerzett tudást. Aggódott azonban egy vizsgálat politikai következményeitől. Szerinte „végtelenül kényes ügy volt”, amelynek során nem lehetett úgy vizsgálódni, „mintha közönséges bűnöző ügyéről lett volna szó”. Musarraf elmondta: végül is arra kényszerítette az atomtudóst, hogy 2001 márciusától mondjon le az atomprogram vezetéséről, elejét véve annak, hogy további atomtitok kerüljön külföldre.



Abdul Kádír Hán múlt heti beismerő vallomására adott első hivatalos reakciójában Phenjan aljas és alaptalan propagandának minősítette az atomtudós közlését. A KCNA hivatalos észak-koreai hírügynökségnek nyilatkozva egy külügyi szóvivő úgy vélte, Washington mesterkedéséről van szó, amelynek célja, hogy Észak-Korea helyzetét nehezítse, az országot elszigetelje az atomprogramjáról tervezett hatoldalú tárgyaláson.



Abdul Kádír Hán a múlt hét közepén ismerte el nyilvánosan, hogy atomtitkokat szivárogtatott ki Észak-Koreának, Iránnak és Líbiának. A tudós nyomban bocsánatot kért honfitársaitól, Pervez Musarraf pakisztáni államfő pedig megkegyelmezett neki. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.