2004. január. 27. 11:23 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Tony Blair távozásához vezethet a tandíjreform elutasítása

Jó eséllyel távozhat posztjáról a brit kormányfő, amennyiben a kedd esti végszavazáson a parlament nem szavazza meg a kormánypártnak a tandíjak bevezetését céltó törvényjavaslatát.

Vesztésre állt kevesebb, mint fél nappal a sorsdöntővé előlépett felsőoktatási tandíjreform-tervezet kedd esti parlamenti végszavazása előtt a brit kormány, jóllehet a voksolást még egy utolsó, maratoni alsóházi vita és újabb, színfalak mögötti győzködés előzi meg. Ha a brit kormány nem lesz képes a tandíjak bevezetését céltó törvényjavaslatot a parlamenten keresztülvinni, az egybehangzó kommentárok szerint jó eséllyel Tony Blair miniszterelnök távozásához vezethet.



A reformot ellenző képviselők szerint a törvénnyel a Munkáspárt feladná egyik alapvető értékét, azt, hogy mindenkinek alanyi jogon jár a felsőoktatás. A népszerűtlen tandíjreform-tervezet ellen - amely tanévenként 3 ezer fontig terjedő, diplomázás után, utólag behajtandó tandíj kirovását tenné lehetővé az állami egyetemeknek - a véglegesnek tűnő adatok szerint 155 munkáspárti képviselő, az alsóházi kormányoldal létszámának több mint harmada lázadt fel. A parlamenti matematika alapján ennek alig több mint a fele, 81 is elég lenne a beterjesztés - és valószínűleg Blair - megbuktatásához akkor, ha az összes ellenzéki képviselő nemmel szavaz.



Tony Blair szerdán is kellemetlen helyzetbe kerülhet, ugyanis akkor ismerteti jelentését a David Kelly öngyilkosságának körülményeit feltáró bizottság. A jelentést Lord Hutton felsőházi lordbíró állította össze több havi vizsgálat után David Kelly néhai védelmi minisztériumi fegyverzeti főtanácsadó tavaly júliusi öngyilkosságának körülményeiről. A miniszterelnök már korábban egyértelművé tette, hogy lemond, ha a jelentés megállapítja az ő személyes és közvetlen felelősségét a tragédiához vezető eseményláncolatban.
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.