2003. november. 03. 17:34 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Izrael: megbotránkozás az EU-felmérés eredményén

Izrael hétfőn "szomorúsággal és megbotránkozással" reagált annak az Eurobarométer-felmérésnek az eredményeire, amely szerint az európaiak legnagyobb hányada a zsidó államot tekinti a világbékét fenyegető országnak.

Izraelnek az EU mellett működő brüsszeli képviselete sajnálkozásának adott hangot amiatt, hogy az európaiak "a jelek szerint semmit nem érzékelnek a terrorcselekmények izraeli áldozatainak a szenvedéseiből".
Az unió 15 tagállamában októberben végzett telefonos felmérésben 7500 személy véleményét kérdezték az iraki háború indokoltságáról, az iraki újjáépítésről, valamint a világ békéjét és stabilitását leginkább fenyegető veszélyekről. Arra a kérdésre, hogy az utóbbi pontban felsorolt országok közül melyek fenyegetik a világ békéjét, a válaszadók legnagyobb hányada, 59 százaléka Izraelt nevezte meg. A második legnagyobb aránnyal, 53 százalékkal Irán, Észak-Korea és az Egyesült Államok szerepelt.
A képviselet közleménye szerint Izraelt "nemcsak szomorúsággal tölti el, de meg is botránkoztatja", hogy az európaiak "a legrosszabb pária országok és terrorista szervezetek szintje alá helyezik a zsidó államot". Európának sokkal többet kellene tennie annak érdekében, hogy jobb párbeszédet folytasson Izraellel - állapítja meg a képviselet, amely szerint a felmérés eredményei nemcsak Izraelt érintik. Ezekre elsősorban magának Európának kellene reagálnia. A képviselet azzal vádolja a felmérés készítőit, hogy eleve részrehajlóan fogalmazták meg a kérdéseket, s úgy véli, nekik kell vállalniuk a következményeket a hasonlóan részrehajló válaszokért.
A felmérést megrendelő Európai Bizottság illetékesei hétfőn - még a közlemény nyilvánosságra hozatala előtt - azt mondták, tudomásuk szerint eddig az érintett országok egyike sem tett lépéseket Brüsszelnél az ügyben. Arra a kérdésre, hogy a világ békéjét fenyegető tényezők között Izrael és számos más ország mellett miért nem szerepelt a Palesztin Hatóság is, azt válaszolták, azért, mert az nem állam. (MTI)
Hirdetés