2003. augusztus. 01. 09:00 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Szaddám Huszein lányai Jordániában

Ammán menedéket nyújt Szaddám Huszein megbuktatott iraki elnök két legidősebb lányának és kilenc unokájának az Egyesült Államok és Jordánia előzetes egyeztetése alapján - erősítették meg csütörtök este Washingtonban. A két Huszein-lány - Ragd és Rana - továbbá gyermekeik néhány órával korábban érkeztek Jordániába.

Nabíl as-Saríf jordániai tájékoztatási miniszter az amerikai televíziós állomásoknak adott nyilatkozatában humanitárius indokokkal magyarázta a két legidősebb lány befogadását, hangsúlyozva, hogy a döntésnek nincs köze a politikához. A két nő annak idején két fivérhez, Huszein Kámil Haszánhoz és Szaddám Kámil Haszánhoz ment feleségül. 1995-ben a házaspárok gyermekeikkel Jordániába menekültek, és ott nem titkolt terveket szőttek Szaddám Huszein uralmának megdöntésére. 1996 februárjában sikerült őket hazacsalogatni Irakba, és ott a férjek gyilkosság áldozatai lettek, miután a rezsim hazaárulással vádolta őket. A két asszony - akiket férjeik megölése előtt válásra kényszerítettek - azóta a világtól elzárkózva élt, gyakorlatilag házi őrizetben.
Washingtoni értesülések szerint anyjuknak, Szaddám Huszein első feleségének nyoma veszett, mint ahogy nincs hír a megbuktatott diktátor első házasságából származó harmadik lányról sem, aki állítólag a legközelebb állt apjához. A múlt héten megölt két fiú, Udaj és Kuszaj szintén ebből a házasságból származott. Szaddám Huszein második házasságából egy fiú született, neki szintén nyoma veszett. A megbuktatott rezsim vezetőjének állítólag egy harmadik felesége is volt, de róla sem tudnak semmit.
Richard Armitage külügyminiszter-helyettes nyilatkozatában utalt arra, hogy az amerikai hatóságokat nem érte meglepetésként a két Huszein-lánynak nyújtott jordániai menedék, és reményének adott hangot, hogy Ragdtól és Ranától olyan információkat kaphatnak, amelyek közelebb vihetnek Szaddám Huszein kézre kerítéséhez. (MTI)
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.