2003. július. 31. 16:13 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Olaszország: húsz év börtönt is kaphatnak az embercsempészek

Mostantól akár húsz évi börtönbüntetésre is elítélhetőek lesznek az embercsempészek és szervkereskedők Olaszországban az olasz képviselőház által elfogadott törvény alapján.

Az új törvény pontosan meghatározza, mit ért a "személyek rabszolgasorba taszításán". E bűncselekményt követik el azok, akik fenyegetés vagy félrevezetés révén, hivatali hatalommal való visszaélés által, fizikai vagy pszichikai erőfölény kihasználásával önkényesen "tulajdonjogot" szereznek más emberek felett. Rabszolgatartásnak minősül az is, ha a tettes szexuális szolgáltatások nyújtására vagy koldulásra kényszerít személyeket.
Az új jogszabály gondoskodik a fenti bűncselekmények áldozatainak a megsegítéséről is. Ennek szellemében szociális védelmi programokat finanszírozó pénzalapot hoznak létre a miniszterelnöki hivatal ellenőrzése alatt, s ezt az alapot kiegészítenék azok a bevételek, amelyek a maffia vagyonának elkobzásából származnak. A sértetteken oly módon is segít majd az olasz állam, hogy évi két és félmillió eurós költségvetésből szállást, élelmet és egészségügyi ellátást biztosít a bűnözők karmaiból kiragadott személyeknek. Olaszország megelőző felvilágosító kampányokat is szervezni készül nemcsak olasz földön, hanem azokban az országokban is, ahonnan a szervezett alvilág Itáliába hurcolja kiszemelt áldozatait. (MTI)
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.