2003. június. 12. 12:29 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Vesztegetési kísérlet a Gripen érdekében

Amerikai és cseh állítások szerint megvesztegetéssel próbált rábírni cseh politikusokat a legnagyobb brit fegyvergyártó és -kereskedő cég Gripen vadászgépek megvásárlására - írta saját értesüléseire hivatkozva a csütörtöki The Guardian.

A vezető baloldali brit napilap szerint két cseh politikus egymástól függetlenül állítja, hogy a BAE Systems, amely a Gripeneket gyártó svéd Saab ipari csoporttal áll konzorciumban és értékesíti a harci repülőgépeket, kenőpénzt ajánlott nekik annak fejében, hogy nem szavaznak az 1 milliárd font értékű Gripen-vásárlási ügylet ellen.
Michael Zantovsky, a cseh parlament védelmi bizottságának liberális elnöke tavaly májusban egy ismeretlen hívótól 1 millió fontnyi pártfinanszírozásra kapott ajánlatot, arra az esetre, ha megváltoztatja az ügyletet ellenző álláspontját. Zantovsky bizottsága éppen előzőleg javasolta a Gripen-vásárlás elvetését. Egy másik cseh törvényhozót a bizottsági szavazás előtt, a járdán állított meg két ismeretlen, megkérdezve, hogy fog szavazni. Amikor közölte, hogy nemmel, megkérdezték, hogy választókörzetének nincs-e szüksége új beruházásokra - írta a The Guardian.
A lap szerint az amerikai kormány szintén azzal vádolja a brit nagyvállalatot, sőt a mögötte álló kormányzati támogatókat is, hogy „korrupt módszereket" alkalmaztak a cseh fegyverüzlet ügyében. Washingtonnak a CIA és rivális amerikai cégek küldtek erről jelentéseket - írta a The Guardian. A brit törvények alapján külföldiek megvesztegetése is bűncselekménynek számít. A brit védelmi minisztérium illetékese azonban, akinek az amerikaiak személyesen megküldték panaszaikat, nem kezdeményezett rendőrségi vizsgálatot, hanem arról értesítette a Pentagont, hogy a panaszokat kivizsgálták, és alaptalannak találták – áll a cikkben.
A brit minisztérium a napokban meg is erősítette a The Guardiannek, hogy az amerikai vádakat semmilyen bizonyíték nem támasztotta alá. A BAE annyit mindazonáltal elismer, hogy „pénzügyi kedvezményeket" ajánlott egy cseh tévétársaság vezetőjének, akitől 2001-ben támogatást várt - írta a lap. A vezető londoni újság prágai forrásai szerint a BAE Systems évi 1,5 millió fontot különített el a cseh álláspont befolyásolására".
Két évvel ezelőtt négy rivális cég - köztük két amerikai - visszavonult a versenytől, közösen tiltakozva az általuk a BAE javára előre lejátszottnak tartott ügylet ellen. A The Guardian szerint a brit-amerikai konfrontáció napvilágra kerülése különösen súlyos annak ismeretében, hogy mind Tony Blair kormányfő, mind Geoff Hoon védelmi miniszter személyesen is - jóllehet sikertelenül - lobbizott Prágában a BAE érdekében. Csehország korábban 24 új Jas-39 Gripen vadászgépet tervezett vásárolni a brit-svéd konzorciumtól, de a tervet egyelőre jegelik. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 16. 19:30

Rendszerváltás 35 – Belarusz, az ország, amely alól kidőlt a Szovjetunió

A totális szovjetorosz elnyomás sikerrel járt a nemzeti kultúra felszámolására indított hadjáratával, a gazdasági mutatók jók voltak, így az általános életszínvonal is szovjet viszonylatban magasnak volt tekinthető és ebből kifolyólag egészen a ’80-as évek második feléig Belarusz lakosságának nagy része semmiféle komoly változásra nem vágyott. Aztán jött Csernobil és utána egymást követően potyogtak ki a szó szoros értelmében vett csontvázak a szovjet múlt rég eltemetett szekrényéből. Ám még ezek sem ingatták meg a tagköztársaság népének bizalmát a szovjet keretrendszerben, és ha nem omlik össze a Szovjetunió, Belarusz talán még ma is önként és dalolva lenne a része. Bendarzsevszkij Anton külpolitikai elemzővel, a posztszovjet térség szakértőjével beszélgettünk.