2003. május. 29. 10:21 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Vita az iraki tömegpusztító fegyverek létéről; Blair Irakban

Miközben Tony Blair brit kormányfő a nyugati vezetők közül elsőként Irakba utazott, a londoni parlament vizsgálni készül a brit titkosszolgálatok korábbi jelentéseit, amelyek szerint Szaddám Huszein elűzött iraki elnöknek hatalmas készletei voltak tömegpusztító fegyverekből - írta a The Times. A lap szerint ilyen fegyvert nem találtak eddig azokon a helyszíneken, amelyeket a kormány által tavaly októberben közzétett, az Irak elleni háború egyik fő megalapozójának tartott hírszerzési dosszié megjelölt.

E dosszié tartalma alapján érvelt a brit kormányfő a háborút megelőzően arról, hogy Huszein rezsimje milyen fenyegetést jelent a brit érdekekre és a Perzsa-öböl térségének biztonságára - írta a The Times. A lap szerint a parlament hírszerzési és nemzetbiztonsági bizottsága várhatóan a jövő hónapban jelenti be a vizsgálat megkezdését. A lap szerint brit kormánykörökben meglepetést keltett az amerikai védelmi miniszter előző napi kijelentése arról, hogy az iraki tömegpusztító fegyvereket a szövetségesek esetleg soha nem találják meg. Donald Rumsfeld egy New York-i előadásában azt mondta: az is lehet, hogy e fegyvereket már a háború előtt megsemmisítették.
A Szaddám-rezsim bukása után Tony Blair az első nyugati vezető, aki Irakba látogatott. Hatórás útja során Bászrában és Umm-Kaszr városában jár - jelentette a BBC. A brit kormányfő Kuvaitból érkezett a dél-iraki nagyvárosba egy Hercules C-130-as katonai szállító repülőgép fedélzetén. Programjában magas rangú iraki katonai és polgári vezetőkkel - közöttük Paul Bremerrel, Irak amerikai polgári kormányzójával - folytatandó megbeszélések, iraki iskolásokkal való találkozó, s brit csapatok meglátogatása szerepel. A brit miniszterelnök rövid látogatását azonban beárnyékolja a tömegpusztító fegyverek létéről folytatott vita. Blair még Kuvaitban újságíróknak kijelentette: a legcsekélyebb kétsége sincs az iraki tömegpusztító fegyverek létezése felől, s a szövetséges erők a lehetséges helyszíneknek még csak egy kis részét vizsgálták át. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 16. 19:30

Rendszerváltás 35 – Belarusz, az ország, amely alól kidőlt a Szovjetunió

A totális szovjetorosz elnyomás sikerrel járt a nemzeti kultúra felszámolására indított hadjáratával, a gazdasági mutatók jók voltak, így az általános életszínvonal is szovjet viszonylatban magasnak volt tekinthető és ebből kifolyólag egészen a ’80-as évek második feléig Belarusz lakosságának nagy része semmiféle komoly változásra nem vágyott. Aztán jött Csernobil és utána egymást követően potyogtak ki a szó szoros értelmében vett csontvázak a szovjet múlt rég eltemetett szekrényéből. Ám még ezek sem ingatták meg a tagköztársaság népének bizalmát a szovjet keretrendszerben, és ha nem omlik össze a Szovjetunió, Belarusz talán még ma is önként és dalolva lenne a része. Bendarzsevszkij Anton külpolitikai elemzővel, a posztszovjet térség szakértőjével beszélgettünk.