2003. május. 19. 09:33 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Marokkó: a kormány nem hajt térdet a terroristák előtt

A marokkói kormány nem hajt térdet a terroristák előtt, és elszántan folytatja a hajtóvadászatot a pénteki casablancai merényletek elkövetői után - szögezte le vasárnap este Drisz Dzsettu marokkói kormányfő.

A politikus a marokkói televízióban közölte, hogy a kormány minden rendelkezésére álló eszközt bevet a bűnözök megbüntetésére, bárhol is legyenek. Dzsettu szerint a merénylők Marokkó politikai stabilitását, valamint a más kultúrák iránti toleranciáját és nyitottságát akarták aláásni.
A Casablancában péntek éjszaka elkövetett merényletsorozat 41 halálos áldozatot és csaknem száz sebesültet követelt. A marokkói hatóságok szombaton 27 muszlim szélsőségest vettek őrizetbe a hárommilliós kikötővárosban tartott razziák és rajtaütések során.
A rabati kormány szerint a merényletek mögött olyan marokkói csoport áll, amelynek "közvetlen kapcsolatai vannak egy nemzetközi hálózattal". Nabi Benabdallah távközlési miniszter, kormányszóvivő a New York Times című amerikai lapnak azt nyilatkozta, hogy "korai lenne kijelenteni, hogy az al-Kaida a felelős, amíg nincsenek egyértelmű bizonyítékok, de véleményem szerint ilyen nagyságrendű hálózatról van szó". Benabdallah emlékeztetett arra, hogy egy februárban felbukkant és Oszama bin Ladennek tulajdonított videokazettán az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet vezetője - amennyiben tényleg ő beszél a felvételen - "hitehagyott" államnak minősítette Marokkót.
Elítélte a merényletet vasárnap Mohammed Hatami iráni államfő is, s "a terrorizmus, az erőszak és a háború elleni koalíció" létrehozására szólított fel. Ugyancsak elítélte a casablancai öngyilkos robbantásokat az egyiptomi Muzulmán Testvériség radikális szervezet, mondván, hogy azok az Egyesült Államok és Izrael malmára hajtják a vizet. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.