SARS: óvintézkedések és pánik Kínában
A kínai miniszterelnök szerint országa egészségügyi ellátórendszere jelenleg nem alkalmas arra, hogy a SARS-vírus okozta járvány felgyorsulását kezelni tudja; Kínában vidéken több helyütt a járvány okozta pánik és nyugtalanság jelei mutatkoznak. A pekingi egészségügyi minisztérium szerint az országban újabb öt áldozatot szedett az atípusos tüdőgyulladás, és 159 új beteg került kórházba; az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint nem ajánlatos Tajpejbe, Tiandzsin és Belső-Mongólia tartományokba utazni.
A BBC beszámolója szerint Pekingtől 180 km-re északra egy településen a lakosság megdobált és felborított egy mentőautót, mert úgy tudták, SARS-fertőzöttet szállít a helyi kórházba. A rendőrség 64 személyt tartóztatott le az incidens kapcsán. Az eset, amelynek során orvosokat is bántalmaztak, még a múlt héten történt, ám csak most hozták nyilvánosságra.
Pekingben egyes negyedek helyi hatóságai elrendelték a kutyák, macskák és más háziállatok szigorú elzárását, illetve a vesztegzár megtagadása esetén kiirtását, a háziállatok ugyanis szintén vírusterjesztők lehetnek. A nemzetközi állatvédő liga kínai országos vezetője a Reuters televíziónak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy nem központi rendeletről, hanem egyes kerületek vezetőinek túlkapásairól van szó. Az atípusos tüdőgyulladást előidéző vírustörzs megfertőzhet kutyát, macskát és más állatokat is, a szakértők szerint azonban egyelőre semmiféle egyértelmű bizonyíték nincs arra, hogy ezek az állatok terjesztenék a SARS-megbetegedést is.
Európában stabil a járványügyi helyzet, keddig 110 gyanús, illetve valószínűsíthető SARS-esetet azonosítottak, haláleset nem történt - állapította meg az Európai Unió egészségügyi minisztereinek tanácsa brüsszeli ülésén, amelyről Kökény Mihály, a szaktárca politikai államtitkára számolt be szerdán Budapesten a sajtó képviselőinek. Az Európai Unió Bizottsága és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) sem tartja indokoltnak a tünetmentes emberek, utazók szűrését. A fertőzések zöme Délkelet-Ázsiára, ezen belül Kína szárazföldi területeire korlátozódik. Vietnamban lényegében sikerült gátat vetni a megbetegedéseknek, Hongkongban és Szingapúrban tetőzik a járvány. Növekedés egyedül Kínában tapasztalható, ahol naponta átlagosan 150 megbetegedést jelentenek és 9-10 ember hal meg a kór miatt. Magyarországon gyanús eset még nem volt, a diagnosztizálásra szolgáló tesztet nem alkalmazták. (MTI)