A rendhagyó szerkezetű Szárnyaló Sárkány méreteiben felveszi a versenyt az amerikai Global Hawkkal, teljesítménye azonban elmarad attól.
A J-20-as lopakodó vadászgép és a Liaoning repülőgép-hordozó mellett Kína a pilóta nélküli repülőeszközök terén is elszántan igyekszik behozni lemaradását. A most nyilvánosságra került új felvételek szerint folyik egy rendkívüli méretű drón tesztelése, amely a közeljövőben rendszerbe állhat.
A Xianglong, magyarul Szárnyaló Sárkány 14 méteres hosszával az amerikai Global Hawk felderítődrónhoz mérhető, ám a közzétett paraméterek szerint hatótávolsága, pontosabban a bevetés időtartama lényegesen elmarad attól.
Az új drón szárnyelrendezése igen szokatlan, két pár szárnnyal rendelkezik, amelyeket a végüknél összekapcsoltak. Az ilyen szerkezetű repülőgépek közül a kínai drón az eddig épült legnagyobb.
A gép modelljét már 2006-ban bemutatták sok más tanulmány mellett, a videók szerint mostanra felgyorsult a fejlesztés. Eddig csak földi teszteket végeztek el, amelyek többek között az észlelhetőségét vizsgálják. Amerikai elemzők arra gyanakodnak, hogy a Xianglong elsődleges feladata a hajók ellen kifejlesztett DF-21 ballisztikus rakéták célra vezetése lesz. Ezek a fegyverek erősen nyugtalanítják az Egyesült Államokat, ugyanis a világszerte elterjedt, vízszintesen közlekedő rakéták elleni védekezés többé-kevésbé megoldott, ám a felülről, sokkal nagyobb sebességgel érkező ballisztikus lövedékek komoly fenyegetést jelenthetnek a vízfelszíni egységekre. Sikeres bevetésükhöz azonban valós idejű felderítés szükséges, mivel ezek célpontjai az amerikai repülőgép-hordozók. A rendszerből eddig hiányzó láncszem lehet a szárnyát bontogató új robotgép. Ez azt jelenti, hogy Kína néhány év múlva már sikerrel tarthatja távol az amerikai flottát a saját partjaitól, ami viszont lehetetlenné tenné Tajvan katonai védemét.