Félreértették a berlini nagykövet szavait, mégsem kezdtük el hirtelen pártolni a kötelező menekültügyi kvótákat - a Kormányzati Információs Központ reagált Dr. Czukor József német interjújára és annak értelmezéseire.
A 444 talált arra a Czukor József-interjúra, amelyben a berlini magyar nagykövet arról beszél, a kötelező menekültkvóta is egy lehetséges megoldása a menekültkrízisnek. Az állítólagos kvótaügyi pálfordulás azonban csak félreértés a Kormányzati Információs Központ szerint, "Dr. Czukor József nagykövet szavait félreértették. A magyar kormány egyértelműen és változatlanul elutasítja a kvótarendszert, többek között azért, mert egy ilyen szabályozás nem csak a menekülteket, de az embercsempészeket is tovább ösztönözné." Orbán Viktor valóban ezt mondta az EP-ben is a kötelező kvótákról.
A kormány eddig mereven elzárkózott a kötelező menekültkvótáktól, és az önkéntességet hangsúlyozta - hogy utána egy nullás felajánlással példázza is azt. (A menekültügyi kvóta arról szólna, hogy egyfelől a leginkább Olaszországban és Görögországban felgyűlt menedékkérő kérelmét a válságban nem érintett országok segítsék feldolgozni, másfelől hogy a Szíria körül menekülttáborban rekedt milliók közül a legsérülékenyebbeket EU-s országokba szállítanák. Nagyjából 60 ezer menekült sorsát érintené a kvóta.)
A riporter visszakérdezett, hogy jól hallotta-e Czukor szavait, mire a nagykövet azt mondta, miután az EU gyűjtőtáborokat állított fel, és szigorú kritériumok szerint kiválogatta a menekülteket, "akkor lehet majd beszélni a menekülttömeg Európán belül történő elosztásáról.
A kötelező kvóták pártolása beindította a közélet kollektív fantáziáját, a lépés mögött egy olyan összeesküvés-elméletet sejtve akár, hogy Magyarország inkább választja 1134 menekült befogadását, cserébe az itt rekedt, Ausztria felé Németországba távozni nem képes menedékkérők kiengedéséért, Németországba "exportálásáért".