7,6 százalékos inflációt jósol az Ecostat
Az év utolsó hónapjaiban az olajpiaci fejlemények és a mezőgazdasági valamint az élelmiszer árak emelkedése gyorsíthatja, az erős forint lassíthatja a fogyasztói árak emelkedését, így 2007. átlagában a fogyasztói árak 7,6 százalékkal nőnek, jövőre az infláció 4,6 százalékra csökken - áll az Ecostat Kormányzati Gazdaság- és Társadalom-stratégiai Kutató Intézet legújabb, októberi előrejelzésében.
Az Ecostat korábbi 2,2 százalékos prognózisát módosítva, 2007-re 1,8 százalékos, 2008-ra 3,0 százalékos gazdasági növekedést vár. Előrejelzésük szerint a lakosság fogyasztása az idén 2,1 százalékkal visszaesik, jövőre már 0,9 százalékkal emelkedik. A beruházások a tavalyi csökkenés után ebben az évben már 2,4 százalékkal nőnek, jövőre az ütem 4,8 százalékra gyorsul.
A külkereskedelmi forgalom egyenlege tovább javul: amíg tavaly a hiány 2 milliárd euró volt, addig az idén 1,2 milliárd, jövőre pedig 0,8 milliárd euró lesz. A folyó fizetési mérleg az idén 4,6 milliárd euró hiánnyal zár, jövőre a deficit 4,2 milliárd euróra csökken.
Az infláció tavasszal érte el csúcspontját, majd megindult az áremelkedés ütemének mérséklődése. A nemzetközi folyamatokkal párhuzamosan a dezinflációs folyamat a vártnál lassabb lesz. Az Ecostat kutatói szerint az év utolsó hónapjaiban az olajpiaci fejlemények és a mezőgazdasági és élelmiszer-árak emelkedése gyorsíthatja, az erős forint lassíthatja a fogyasztói árak emelkedését, az év egészében az infláció átlagosan 7,6 százalékkal nő - áll az elemzésben.
A jegybanki alapkamat a jelenlegi 7,5 százalékról az év végére 7,25 százalékra, a jövő év végére 6,5 százalékra módosul az intézet prognózisa szerint.
Az államháztartási folyamatokat elemezve az Ecostat eredményszemléletben (ESA'95) erre az évre GDP arányosan 6,3 százalékos hiányt vár (a Pénzügyminisztérium maximum 6,4 százalékot), jövőre pedig 4,3 százalékos deficitet jelez (a Pénzügyminisztérium 4,1 százalékot vár).
A nemzetközi konjunktúrát vizsgálva az intézet úgy látja, hogy a világgazdaság fejlődését a reálgazdaság dinamizmusa és a pénz- és befektetési piacok bizonytalansága határozza meg 2007 utolsó hónapjaiban. A makrogazdasági adatok a fejlett és a fejlődő országok a vártnál erősebb növekedéséről tanúskodnak, ennek ellenére az elkövetkező hónapokra vonatkozó várakozások inkább óvatosságot tükröznek.