Vélemény Hajnal László 2017. március. 28. 17:27

Keleti nyalás

Miért barátkozzunk sorozatgyilkossal?

Lázasan böngészem a statisztikát. Nem tehetek mást, Szijjártó Péter Manilába látogatott. Ő az első az Európai Unió tagállamainak külügyminiszterei közül, aki tiszteletét tette a Fülöp-szigeteken, amióta Rodrigo Dutertét elnökké választották tavaly nyáron. Gratula!

Duterte nem kispályás. Elnöksége nem egész egy éve alatt több ezer embert gyilkoltak meg rendőrségének és halálbrigádjainak tagjai a kábítószer ellen meghirdetett háborúban. Bár nincs kefebajsza, de szívesen hivatkozik Hitlerre. Még tavaly szeptemberben, Duterte vietnami látogatásáról hazatérve ellátogatott Davaóba (ahol polgármester volt korábban), és újságírók előtt azt mondta: bírálói "Hitler unokatestvérének" nevezik őt. "Németországnak volt egy Hitlere, a Fülöp-szigeteknek pedig..." – mondta, és a mondat befejezése helyett magára mutatott. Hozzátette: miközben a Harmadik Birodalom vezetőjének áldozatai ártatlanok voltak, akiket ő célba vesz, "mind bűnözők", és "ha sikerül tőlük megszabadulni", akkor "megszűnik az ország gondja a droggal, megmentjük a következő generációt a pusztulástól". Így.

De vissza a látogatáshoz! Az út jól sikerült. Érdekalapúan. Is. Szijjártó elmondta: A délkelet-ázsiai ország gazdasági növekedése 6,8 százalékos, ezzel az egyik legjobban teljesítő ország Ázsiában. (Bizony) És nem hagyta abba. Nem titkolta el, hogy a Fülöp-szigeteki magyar export az elmúlt két évben 25 százalékkal nőtt, hétfőn pedig kijelölték azokat a területeket, ahol a magyar vállalatok újabb lehetőségeket kaphatnak (ezt az Origo írta még két tisztogatás között) .

Hoppá, megtaláltam az adatot – van gyümölcse a statisztika böngészésének. Kapaszkodjanak meg, tavaly Duterte országába 5 milliárd forint értékben exportált Orbán országa. Ezek szerint két éve 4 milliárd volt. Ennyiért Mészáros Lőrinc le sem hajolna. A  magyar export 2016-ban majdnem 29 ezer milliárd forint volt. Az 5 milliárd egészen pontosan 1,72 tízezredrészt jelent, vagyis 0,00017 százalékot. Régen kereskedtünk ekkora nagyot.

Amúgy a perspektíva beláthatatlan. A magyar külügyminiszter útmutatása szerint: „először is megindulhat a magyar hústermékek kivitele azzal összefüggésben, hogy négy nagy magyar húsfeldolgozó üzem minősítése hamarosan befejeződhet, és akkor megkapja a Fülöp-szigetektől a szükséges engedélyeket. Szijjártó azt is közölte, hogy a jövőben évente 35 Fülöp-szigeteki hallgató kap ösztöndíjat valamelyik magyar felsőoktatási intézményben. Ez örvendetes.

Találtam még valamit. Akár hiszik, akár nem, Orbán korábbi külügyminisztere is járt a Fülöp-szigeteken. Martonyi János 2013-ban látogatása kapcsán kiemelte: „a magyar húsipari termékek exportját segítheti, hogy ígéretet kapott arra, a behozatali engedélyhez szükséges helyszíni ellenőrzés rövidesen megtörténik.” Sőt, Martonyi iszonyú nagylelkűségről tett tanúbizonyságot, amikor azt is közölte: „Magyarország a Stipendium Hungaricum program keretében 35 ösztöndíjat ajánl fel Fülöp-szigeteki hallgatók magyarországi tanulmányaihoz”. Így röpül az idő.

Esterházy Péter örökbecsűje szerint: Egy bizonyos szint fölött nem süllyedünk bizonyos szint alá.

Szijjártó Péter szintet fogott.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 26. 19:30

Hősök vagy gonosztevők: Veronai Detre, a magyar krónikairodalom első főgonosza, aki bedöntötte a hun birodalmat

A középkori magyar krónikaírók elfogadták az egyébként máig nehezen bizonyítható hun-magyar kontinuitás elméletét, így a Képes Krónika, illetve Kézai Simon munkája és Thuróczy János krónikája is a hunok történetével indul. Ezekben visszatérő szereplő egy bizonyos Veronai Detre, aki folyamatosan a hunok ellen intrikál és végül az ő érdeme lesz, hogy Attila király fiai egymás ellen fordulnak. De ki volt valójában Veronai Detre és mit lehet róla tudni a krónikák megállapításain túl?