Tölgyessy: Akár ukrán típusú káosz felé is mozoghatunk
Az elmúlt hetekben itthon történtekben az elmúlt negyedszázad általános lecsúszását megfordító új magyar kezdet esélye is benne van, de az ukrán típusú káosz felé vivő mozgás lehetősége is – írta elemzésében Tölgyessy Péter, aki szerint nem tudni, hol állnak meg az Orbán-rendszeren keletkezett repedések.
Nem tudni, hol állnak meg a sorozatos tiltakozó megmozdulások keltette, egyelőre csekély repedések az Orbán-rendszer gránitszilárdságában, de váratlanul elképzelhetővé vált a hosszú évtizedekre berendezkedni kívánó rezsim visszafordíthatatlan megroppanása – írta az Indexen megjelent elemzésében Tölgyessy Péter.
Szerinte eleve sokakat bántott az Orbán-rendszer embereinek tudatosan félelemkeltő hatalmaskodása és számos kivételezettjének gyors vagyonszerzése, illetve hasonlóan sértő volt a valósággal kevéssé egyező állítások örökös kormányzati sulykolása és a sokszínű társadalmat indoktrinálni akaró hatalom korlátokat alig ismerő nyomulása. A mindezek miatt tömegesen érzett ellenérzések egyetlen rendszerellenes haraggá emelkedtek.
Tölgyessy hozzátette, "mindannyian szabadulni szeretnénk a temérdek visszásság okozójának látott hatalom vétkeitől és ha ez a kívánság lényegesen továbblépne, és megragadná a szélesebb közvéleményt, akkor már aligha lehet megállás". Azt írta, puszta erővel és megtervezett provokációkkal már bajosan megállítható mozgások indulhatnak el.
Az Orbán-rendszer viszont egyelőre nem fogja fel a közvélemény változását, csaknem napi rendszerességgel tovább szítja az elégedetlenséget. A miniszterelnök továbbra is hisz rendszere küldetésében és minden tehetségével és hatalmának összes eszközével küzdeni fog azért, hogy a demonstrálók a közrend megbontójaként lejáratódjanak, a tiltakozások idővel elhaljanak, és ne tudják tartósan meghatározni a közvéleményt – tette hozzá.
Az elemző szerint Magyarországon újra ugyanaz a helyzet, mint a két világháború között volt: szinte leválthatatlan a kormánytöbbség, de a gyenge ellenzék a rendszer egészének tagadója. "Így aztán, ha valamiért megbillen a hatalom, akkor ismét rendszerváltás következhet" – írta.
"Amennyiben a miniszterelnök nem képes a tiltakozó megmozdulások dinamikáját megtörni, akkor a hatalmának alapjait mindenfelől feszítő ellentétek olyan erővel összegződhetnek, hogy az már veszélyes lehet kormányára. Ez esetben viszont a 1989-es hosszú tárgyalásos átmenettől eltérően, nem elhanyagolható eséllyel, haragos emberek szabályos kelet-európai rendszerváltása jöhet, annak minden következményével együtt" – tette hozzá.
Tölgyessy úgy fogalmaz, hogy a történtekben az elmúlt negyedszázad általános lecsúszását megfordító új magyar kezdet esélye is benne van, ám a minden korábbinál megoldhatatlanabb bajokhoz vezető, ukrán típusú káosz felé vivő mozgás lehetősége is.
"Egyelőre annyi történt: a centrális hatalom öt esztendős térfoglalásával szemben valami megmozdult a társadalomban, hogy mi lehet mindennek a végeredménye, az a résztvevők kitartásán és rátermettségén, a véleményirányítók megfontolt belátásán, valamint a hatalom válaszain múlik majd" – közölte.