A Századvég kutatója szerint az oligarchák, üzleti érdekcsoportok jelentik a fő veszélyt a demokráciára, nem pedig a centrális erőtér, ami lényegében a Fidesz-kormány.
A politikai eliten felül álló, a demokratikus versenyt felülíró üzletemberek, oligarchák visszaszorításának feladatáról ír blogján G. Fodor Gábor, a Százavég stratégiai kutatója.
Ez azért érdekes, mert bár G. Fodor nem említ neveket, az elemzés időzítése, meg az abban leírt állapot nagyban hasonlít arra a helyzetre, amelybe Orbán Viktor és régi szövetségese, a Közgép-vezér Simicska Lajos került. Minden jel arra mutat ugyanis, hogy a Fidesz gazdasági hátországát kiépítő Simicskát meg akarja szabadítani Orbán az általa kiépített informális hatalomtól és ez komoly konfliktus köztük.
G. Fodor szerint az úgynevezett centrális erőtér (ezt a szerepet szeretné a Fidesz betölteni) kiépülése múlik azon, hogy a demokráciák fölött álló üzletemberek hatalma hogyan szorítható vissza. Azt írja, hogy bár a posztkommunista országokban eleinte nem feltétlenül negatív szereplők, és kellően produktívak voltak az oligarchák, azért alapvetően az oligarchák:
- a politikát eszközként üzleti érdekeik szolgálatába állítják,
- ezt láthatatlanul teszik, így kivonják magukat a politikai verseny kontrollmechanizmusai alól,
- így kibújnak a választói akarat felhatalmazó és elszámoltató funkciója alól,
- a demokratikus intézményeket eszközként használják, hogy hatalomban tartsák saját érdekeik érvényesítőit.
- magára a demokráciára jelentenek veszélyt.
G. Fodor arra jut, hogy amíg kétpólusú a politikai erőtér (ennek nevezhetjük a korábbi MSZP–Fidesz-vetélkedést), addig a harmadik pólusé a hatalom. A centrális erőtér kiépülése és megszilárdulása ezzel szemben a harmadik pólusra nézve jelent veszélyforrást, írja, ebben az esetben a centrális erőtéré a hatalom, és így a harmadik pólus alkupozíciója is gyengül.
Ha a politikai elit a legerősebb, a gazdasági és pénzügyi érdekcsoportok nem írhatják felül a választott politikusok autonóm döntéseit és a választópolgárok felé történő elszámoltathatóságukat, nem a centrális erőtér, hanem a harmadik pólus jelent veszélyt a demokratikus intézmények méltóságára – fogalmaz a Századvég stratégája.