Vélemény Ceglédi Zoltán 2012. július. 12. 12:36

Két és fél deci matolcsyzmus

„Csak” az energiaitalok tartalma, piaca és az általa várt adóbevételek tekintetében romlott a helyzet.

Mi az az energiaital? Főbb tulajdonságait tekintve egy (jellemzően) 250 milliliteres, fémdobozba zárt, tutti-frutti ízű szénsavas ital, mely koffeint és taurint tartalmaz. Az utóbbi, két fő alkotóelem felel a „pörgető” és a „bikázó” hatásért; nagyon leegyszerűsítve egy erős kávé és szép szelet báránysült erejét egyesítve. A taurin egyébként a csecsemők számára esszenciális aminosav, megtalálható az anyatejben is. Fentieken túl persze még millió szintetikus, kártékony összetevő is megtalálható ezekben az italokban, amelyek legalábbis megfontolásra késztetik a fogyasztót. Rossz nyelvek szerint az energiaital ugyanazon a gyártósoron készül, mint a nejlonharisnya, csak a munkások átfordítanak három kallantyút.

MTI / Marjai János

Mindezzel együtt is az energiaital az elmúlt bő tíz-tizenöt évben hihetetlenül népszerű lett Magyarországon, és mivel az állam sem érezte feladatának, hogy belepiszkáljon, a kapitalizmus hozta, amit szokott. Az úttörő, szükségképpen drága Red Bull mellé a piac (és itt most Seres professzorra nézek) szépen kinyitott egy szivárványszín palettát. A dobogóra a Hell és a Bomba kapaszkodott fel, mindkettő magyar gyárakban magyar munkaerőt foglalkoztatva, a magyar államnak magyar (sok lesz már a magyarkodás) adóbevételt produkálva. Utóbbi cég például 2010-ben több mint 500 millió forint adót fizetett. A termékek ára, összetétele pedig valóban olyan színes és széles lett, hogy a kevésbé tehetőseknek 68 forintért is jutott energia, ördögbotosoknak ott a biocuccokból összecsorgatott Watt Natura meg Biopower, nagyigényűeknek a másfél literes kiszerelés, deszkásoknak a trendi Monster, diszkósoknak a Playboy, és még sorolhatnám.

Rendben volt ez az egész, na.

Ugyanakkor pontosan az ilyen struktúrákat támadja be előszeretettel a Matolcsy-féle tündérmese. Rápiócázik. Az eredetileg hamburgeradónak, majd chipsadónak csúfolt népegészségügyi termékadó, hamar felfedezte magának az energiaitalokat is. Mármint deklaráltan népegészségügyi okokból, haha. Gyorsan meg is határozták, hogy milyen tulajdonságok alapján adóztatnak meg egy energiaitalt, alapvetően a koffein- és cukortartalmon súlyozva. A válasz se késett: a gyártók drasztikusan csökkentették mindkét összetevő arányát (a koffeint például kevesebb, mint a harmadára). Tessék, kérem, kivettük az egészségtelen dolgokat, minden oké, ugye? Persze, kivéve, hogy ezzel kirúgtuk a termék egyik lábát. Sebaj.

Az adó így csak nem akart csordogálni, hát idén év elején a kormány megint módosított, ismét csak az emberek egészségét szolgálva (hehe), immár a koffein és taurin együttes jelenlétét megadóztatva. A gyártók erre folytatták az ön-kasztrálást, és teljesen kivonták a taurint a termékekből. Tessék, kérem, ezt az egészségtelen dolgot is kivettük, helyette csak természetes izéket tolunk bele, matét, zöld teát, guaranát meg stevia-levél kivonatát. Már tényleg nem egészségtelen a törvény szerint, ugye, akkor minden oké? Persze, csak ezzel kirúgtuk a másik lábat is, ebben a bögre kakaóban már csak tej és kakaó nincsen.

De a kormány továbbra is az emberek egészségért aggódik (muhaha), a további trükközésnek nyilván semmi köze nincs ahhoz, hogy a 2012 első negyedévére tervezett, húszmilliárdos vonatkozó adóbevételnek a negyede se teljesült.

Úgyhogy Szócska Miklós egészségügyi államtitkár múlt pénteken odanyilatkozott a HírTV-nek: "A jelenlegi termékek közül csak azokat bolygatnánk, ahol egy ügyes termékszerkezet váltással kitrükközték magukat az adó hatálya alól, ilyenek az energiaitalok. Az egyik összetevőt úgy változtatták meg, hogy kikerüljenek az adó hatálya alól. Megyünk utána"

Világos beszéd. Ez marhára nem az egészségről szól. Ha a Hell vagy a Bomba ősmagyar kumiszt, vagy etelközi forrásvizet palackozna, akkor a kormány akkor is megadóztatná, mert kell a pénz és kész. Nem létezik olyan receptúra, amit idővel ne vonnának be a chipsadó hatálya alá. Már el is készült a harmadik törvénymódosítás az ügyben (a részletekről lásd még az origo vonatkozó összeállítását.

Miről szól tehát ez a két és fél deci matolcsyzmus? Egy korábban jól működő piacon trükközésre kényszerítenek vállalkozásokat, a megszorító intézkedések azonnal várt adóbevételei miatt felrúgják másfél évtized viszonyait. Ja, igen, arról szólt az ígéret, hogy ez a bevétel lesz majd a forrása az egészségügyi dolgozók grandiózus béremelésének. Ez a legnagyobb hahahehemuhaha.

Közbevetőleg megjegyezve, a chipsadó nem csak az energiaitalok, hanem nevéhez hűen a rágcsálnivalók piacán is dúlt: a Chio német tulajdonosa a népegészségügyi termékdíjról értesülve döntött úgy, hogy nem telepíti Magyarországra a tervezett popcorngyártó sort és a mogyorós termékek gyártócsarnokát sem. De nem baj, mi egymillió közmunkás munkahelyet akarunk, nem ilyen kapitalista mocskot!

A másik következmény pedig apró betűs ugyan, de mégis fontos: megszűnt létezni a „hagyományos” energiaital. A picike betűkkel írt összetevő-listáról a közellenségnek kikiáltott taurin teljesen lekerült, a koffein csak nyomokban maradt meg, miközben továbbra is ott virít például a Na-benzoát („magyarul” E 211). Az az anyag, ami C-vitaminnal (!) együtt alkalmazva benzolt, egy ismert rákkeltő anyagot keletkeztethet, hosszú ideig tartó magas fogyasztása pedig bélrendszeri panaszokat, görcsöket és az idegrendszer károsodást okozhat. De megadóztatása, betiltása nem lehetséges, mert túl széles körben használt tartósítószer. Szintén maradt az E 150d, azaz az ammónium-szulfitos karamell, színezőanyagként, ami állatkísérleteknél nagyobb adagban görcsöket váltott ki és csökkentette a fehérvérsejtek számát; rákkeltő hatása is lehet.

Csak a koffein meg a taurin, a lényeges összetevők tűntek el. És igen, fontos lenne arról beszélni, sőt, kormányzati cselekvés tárgyává tenni, hogy miként érhető el, hogy kevesebb fogyjon a legális ajzószerekből, energiaital, kávé és egyebek. Még fontosabb törekvés, hogy a fejlődőben lévő szervezetekre valóban káros termékeket minél inkább zárjuk el a fiataloktól. A cigarettánál ezt olyan szépen sikerült megoldani! Naponta fordul elő velem, hogy a sorban előttem álló SP-imitátortól személyi igazolványt kér a pénztáros, ha az cigit akar venni. Nyilván egy részük így is megszerzi, de ahogy evidens, hogy nem árulnak dohányt az iskolai büfében, nem adják oda a direkt ezért (meg persze a lopások ellen) a pénztáros feje fölé telepített cigaretta-tárolóból a gyereknek a 18+ terméket, lehetne ugyanígy az energiaitalokkal.

De a matolcsyzmus nem ezen súlyoz. Úgyhogy most nincs adóbevétel, nincs taurin és koffein a herélt energiaitalokban, nincs rendes piac, ami lefelé tolná az árakat és felfelé a minőséget (pedig a fogyasztói igényt érzékelve már maguktól is megjelentek az LMP-kompatibilis energiaitalok, benne fű-fa-virág meg biobikahere). Csak a már nem is leplezett, harmadik roham a pénzbeszedésért.

És hiába isznak rá Red Bullt, hogy jobban menjen, mert abban is már arginin van taurin helyett.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.