Bajnai Gordon diszkrét fellépése a Corvinus Egyetemen – mi ott voltunk
„Beszédemnek nincsen semmilyen belpolitikai célja, mondanivalója, Európáról és az euróról szeretnék beszélni” – kezdte keddi előadását Bajnai Gordon a Budapesti Corvinus Egyetemen. Ezek után rejtély, miért tiltották ki az újságírókat erről a rendezvényről, amelyet Merre tovább Európa, merre tovább euró? mottóval hirdettek meg. Csak nem teszteli diszkréten, egyelőre a média kizárásával Bajnai a választói hangulatot, hogy eldöntse: indul-e 2014-ben a baloldal jelöltjeként?
Bajnai jó előre leszögezte: mondanivalóját mint magánszemély adja elő. Az EU történetének rövid ismertetése után a 2008-ban beköszöntött válság következményeit ecsetelte. A kedvezőtlen tendenciák a válság hatására felgyorsultak.
A következő öt évben eldől, hogy az EU meghatározó tényező lesz-e a világban. Tény, hogy a krízis hatására hatalmas adósság- és deficithegyek halmozódtak föl. Elképesztő hitelfelvételi kényszerbe került Európa. Most a legfontosabb feladat a pénzügyi egyensúly helyreállítása, illetve a szerkezeti reformok végrehajtása.
Bajnai szerint politikai instabilitás várható szinte a teljes európai régióban. Vagy a piacok buktatják meg a politikusokat, vagy választóik, minden út ugyanoda vezet. A válság hatására lassul a gazdasági növekedés, kevesebb hitel áll rendelkezésre és visszaesnek a beruházások. Kedvezőtlen irányt vesz a mobilitás a társadalomban, azaz sokan lecsúsznak, nagyobb lesz a szegénység. Várható a generációs konfliktusok kiéleződése, illetve a pénzügyi protekcionizmus felerősödése.
Mindez könnyen a tagállamok befelé fordulását eredményezheti, a globális együttműködés sérülhet. A negatív folyamatok lassíthatják az európai integrációt. A populizmus máris mindenhol erősödik. Jó lenne ezt elkerülni, de ehhez globális összefogásra lenne szükség egy rendkívül kedvezőtlen környezetben és instabil politikai időszakban. A szélsőségek megjelenése elhúzza a negatív folyamatokat.
Óriási konfliktusok várhatók, de visszafordulni mindig fájdalmasabb, mint haladni előre. Az Európai Unió célja a fiskális unió létrehozása lehet, amelyet a politikai unió követ. További reformokra van szükség a foglalkoztatást, a belső piaci integrációt illetően - hívta fel a figyelmet Bajnai Gordon, aki végül csak egy kérdésre válaszolva említette az eurót, kifejezve reményét, hogy megmarad.
Továbbra sem értjük, miért nem lehetett újságíróknak részt venni ezen a rendezvényen, ahol semmi drámai bejelentés nem hangzott el. Erős a gyanúnk, hogy számos egyetemista társaságában Bajnai Gordonnak a választásokat követő egyik első kísérleti szereplésének lehettünk szem- és fültanúi. Bajnai beszédét nagy taps követte – lehet, hogy Orbán 2014-es kihívójának beszédét hallgattuk?