2010. július. 12. 07:38 Utolsó frissítés: 2010. július. 12. 08:28 Vélemény

A volt miniszter körme piszkos

Vajon mikor ér el odáig a magyar politika, hogy egy-egy volt kormánytagról nem derül ki utólag, hogy a „körme piszkos volt”, de ha ez mégis kitudódna róla, akkor majd ne foghegyről odavetett válaszokat adjon a neki szegezett kérdésekre?

Szűcs Erika Gyurcsány Ferenc miniszterelnök lemondásával elveszítette szociális és munkaügyi miniszteri tárcáját, Bajnai Gordon pedig kormánytényezőként nem tartott igényt a tevékenységére. Szűcs ezután jutott (egyedül vagy mások segítségével, ki tudná megmondani) arra az elhatározásra, hogy félretéve büszkeségét, egykori munkahelyén, ahol a végrehajtó hatalom első számú megjelenítője volt, országgyűlési képviselői terhelése mellett is komoly feladatot vállaljon a továbbiakban. Nem mellékesen, korábbi beosztásához méltó összegű, szinte miniszteri díjazásban részesüljön.

Szűcs Erika
Stiller Ákos

Ezt a tevékenységét az egyik napilapban szerényen „kreatív újdonságokat hozó szellemi munkának” nevezte. Feladata az úgynevezett „Út a munkáért” kormányzati munkahelyteremtő-program monitorozása volt, amely köznapi nyelven sajtófigyelést és sajtóelemzést jelent. Szűcs Erikának – ezt csak helyeselni lehet – szenvedélye a munkája, csakis ez magyarázhatja, hogy e komoly szellemi megterhelést jelentő feladatot saját számítása szerint alig magasabb bérért végezte, mint amit egy szervizben kapnak a szerelők. Idézet tőle: "Egy szervizben 5000 forintos órabérért dolgoznak, én 5850-et kaptam".

A Szűcs Erikának néhány hónap alatt kifizetett összeg mintegy hatmillió forintra rúgott. Szűcs Erika volt miniszter ebben a történetben nem talál semmi kivetnivalót. Nem tudni, hogy pártja, az MSZP is hasonló véleményen van-e. Eddig hasonló, mi több, súlyosabb, és a helytelen erkölcsön jóval túlmutató esetekben is inkább csak az orruk alatt dörmögtek helytelenítően a szocialisták, de nem akarták bántani a „mi kutyánk kölykét.” Nem véletlen, hogy a választók, megundorodva ettől a magatartástól, kivették kezükből a kormányrudat.

Ahhoz, hogy a politika és a politikus árfolyama ma ennyire alacsonyan áll, a Szűcs Erika-féle esetek is hozzájárultak. Mert a „mit szabad” és a „mit nem szabad” között a társadalom legmagasabb szintjein elmosódtak a határok. Jó lenne, ha erre az új vezetés is odafigyelne, és például a bankadó tervezett bevezetésekor még a gyanú árnyéka se merülne föl, hogy az adó alól történő mentesítések „testhez állóak”, azaz barátokat akarnak velük segíteni.

-- th

Hirdetés