Túlélési tanácsok kezdő és haladó választóknak
Alábbi útbaigazítás fakultatív választási tanácsadó bizonytalanoknak. (És azoknak, akik már döntöttek, hátha érdemes nekik is pro és kontra átgondolni. Szájbarágó nagyokos helyett ez csupán politikakonyha egyik kritikusának általános éttermi kalauza. Ennek betartása nem kötelező, a megválasztott politikusok hozta törvényeké, rendelkezéseké viszont igen.
Kezdjük rögtön azzal: a politika nem fair játék. Sokkal kevésbé az, mint pl. a mostanság sokat szidott bank-és tőzsdevilág. Ha valaki pénzt kér egy banktól, aztán a kamatok egekbe mennek, vagy értékpapírokat vásárol, amivel bukik, a negatív fordulat következményeit kizárólag (vagy főként) ő szenvedi el. Ez nem jó, de mégiscsak az ő döntése, kockázatvállalása volt. Míg a politikában a kormány húsba vágó döntéseit az is elszenvedi, aki másra szavazott (vagy el sem ment szavazni.) Tehát első szabály: ez nem pókerparti. Be kell szállnod mindenképp, mert itt akkor is bukhatsz, ha csak kibic vagy, netán be se léptél a kaszinóba!
Tisztázd, miért szavazol a fennálló kormánypárt ellen? Ha úgy érzed, a hatalmon lévők méltánytalanul kárt okoztak neked, büntesd meg a mindenkori kormányt, jogod van hozzá. De mielőtt ezt tennéd, vess számot önmagaddal is! Miért akarsz tulajdonképpen ellene szavazni? Azért, mert csalódtál benne, vagy azért, mert mindig is rühellted, a szíved mindig is másfelé húzott, s a kormány intézkedései csak ürügy, hogy még jobban szidhasd? Mindkettő legitim választói magatartás. Csak akkor nem árt különválasztani. Ha csalódtál az egyikben, akkor ez a legjobb ok rá, hogy ne bízz fenntartás és kritikai attitűd nélkül a másikban sem. Akit egyszer már átvertek, aki már felült hazugságoknak, jobb, ha vigyáz, és a hideg levest is megfújja. Amennyiben viszont „hitből” utálod a jelenlegit és szavazol a jövőbelire, akkor úgy tisztességes, ha ezt magadnak (és környezetednek) is bevallod. Ha ezt megteszed, utána nyugodtan felvállalhatod véleményed: „Nekem ez a kormány világnézetileg nem szimpatikus, tehát a megszorítás is rosszabbul esik tőle. Egy, nekem ideológiailag testhezállóbb hatalomtól szívesebben fogadom még a keserű pirulát is!” Ha ez a vallomást nem teszed meg, akkor rettentő kínos lesz, hogy ama népszerűtlen intézkedést, amit az előző kormánynál dühödten bíráltál, a másiknál lojálisan bólogatva elfogadod.
Tisztázd, miért is szavazol a kormánypárt mellett? Ugyanígy a kormány híveinek is érdemes gondolkodóba esni, miért is szeretik a hatalomgyakorlókat? Azért, mert szakmailag jól kormányoznak, vagy azért mert annyira utálod az ellenzéket, nehogy már annak legyen igaza?
Minél kisebb a kenyér, annál nagyobb a cirkusz! Mennél nagyobb a válság, annál több lehetőség nyílik a nélkülöző, hiányt szenvedő emberek manipulálására, populista átverésére, a tudatlansággal (vagy ideológiai csőlátásból eredő tudati résekkel) történő visszaélésre. Vélt és valós fenyegetésekkel való ijesztgetésre. Rettegő ember pedig még a létező veszélyt sem tudja helyesen kezelni. Ez a politikai horror-műfaj. A torz, groteszk ruhát öltött horrorfilm-hős lehet hátborzongató vagy mulattató bohóc, attól függ, ki hogy nézi! De azért a bankszámlánkat egyik esetben sem bíznánk rá, hát ne tegyük az adónkat sem az ő kezébe!
Ínyencből nem feltétlenül lesz jó szakács. Gyilkos tollú színikritikusból sem biztos, hogy zseniális rendező válik. Ezek ugyanis nem fedik le egymást. E sorok írója biztos, hogy csapnivaló politikus lenne. A politikacsinálás ugyanis gyökeresen más képességeket igényel, mint a politikabírálat. Ugyanez a helyzet a szélsőségekbe átcsapó társadalom-és rendszerkritikával is. Abban még csak-csak, úgy-ahogy igaza van, hogy baj történt. Ez nem nagy kunszt amúgy. A motor hangjából egy műszaki analfabéta is tudhatja: ez az autó rossz. De nem fogja megjavítani, sőt: valószínűleg még nagyobb galibát okoz. Ami után mehetünk a roncstelepre. A szélsőségeseknek igazuk lehet sok részletkérdésben (még ha igazuknak ostoba, előítéletes, szalonképtelen, sértő és általánosító módon adnak is hangot), viszont a gondokat az ő receptjük csak fokozza – netán gyógyíthatatlanná teszi.
Demokráciában a népakarat teljesülése alapkövetelmény, ugyanakkor a népakarat nem lehet korlátlan és parttalan. A kormány, de még a parlament egésze sem „a nép” akarata, csupán a nép egyik – nagyobbik – részének akarata. A nép (illetve annak különböző részei) legitim módon csak olyat akarhatnak, ami összhangban van a demokráciával, a jogállammal, az alkotmányossággal. Nem akarásnak nyögés a vége, túl nagyot akarásnak viszont földre huppanás. Akarhatunk mi bármit, nem hozható összhangba a geopolitikai és világgazdasági realitásokkal. A nemzetközi pénzvilág nem kötelezhető népszavazással arra, hogy biztosítsa a mi jólétünket.
A politika mentálisan veszélyes drog lehet. Olyan, mint a gyógyszer: mértékkel (és előírás szerint) fogyasztva használ, túladagolva árt. Rengeteg embertársunk van idehaza, aki szó szerint belebetegedett és belezavarodott a politikába. Ennek kétféle jele van: a másnapos csömör, mindenféle politika görcsösen frusztrált elutasítása. Kiégett, kiábrándult üresség. A másik, hogy nem tud „kritikusan lojális” lenni egy párthoz. Csak vakhitű. Ráadásul nem valamiért, hanem valami ellen határozza meg önmagát. Gyűlölködik, „jobb” esetben felemészti a lelkét, rosszabban ön-és/vagy közveszélyes lesz. Ide juthat bárki, ha a politikában minden bánatra gyógyír kábítószert lát.
Választói önbecsapás: „az okos politikusokat szeretem”. (Pillanatnyi imádottját egyenesen zseniálisnak tartja.) Az átlag politikus meg az „okos” választóért rajong, aki éles eszét azzal bizonyíthatja, ha rá szavaz. Valójában a tipikus választó nem okos és népszerűtlen dolgokat akar visszahallani politikusától, hanem saját, gyakran irracionális meggyőződését – csak választékosabb hangszerelésben, hogy racionálisként hangozzék. A tipikus politikus meg lelke mélyén a könnyen manipulálható polgárt kedveli – akivel nincs sok hézag. Kérdés, tud-e hatalom és polgár kicsinyes önérdekétől, pártérdekétől legalább a választás után elszakadni? Mert azt kellene! Jobban, mint húsz év óta bármikor!