2009. október. 25. 11:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 26. 11:19 Vélemény

Dokumentumok az 56 utáni megtorlásokról

Lupkovics György jogtörténész már évek óta kutatja az 1956-ot követő megtorló perek büntető-jogtörténeti vonatkozásait. Kik voltak a perekben szereplő ügyészek? Hogyan történt az ÁVH korai ujjászervezése? Kiket deportáltak az oroszok Ungvárra? Többek között ezekkel a témákkal foglalkozik a „múltbúvár.”

hvg.hu.: Korábban beszámoltunk arról, hogy megnyerte perét a Legfőbb Ügyészséggel szemben és a Fővárosi Bíróság után az Ítélőtábla is kimondta: szabadon kutathatóak a nyíregyházi forradalmi vezetők elleni megtorló perben eljárt ügyészek személyi anyagai, és a Legfőbb Ügyészség jogszerűtlenül tagadta meg a kutatási kérelmet, ügyészségi utasításokkal sem írható felül a levéltári törvény. Megtudta azt, amit keresett?

Lupkovics György:
Valóban, az ügyészség irattára most már készségesen rendelkezésemre bocsátotta a kért dokumentumokat. Kiderült hogy, az 56-os forradalmat követő megtorlás során fegyverrejtegetésért halálra ítélt, majd 1958-ban, 35 évesen kivégzett Tomasovszky András perében eljáró megyei ügyész, Alexa Miklós, rövid ideig ÁVH-s is volt. A főügyész a hat elemi elvégzése után, mindössze két év alatt szerezte meg a doktorátust. Személyi anyagában sem az egyetemi tanulmányok megkezdéséről, sem annak folytatásáról, befejezéséről nem esik szó. Ami újdonságnak minősült számomra: ha formálisan nem is, de ténylegesen létezett a „politikai ügyészi” pozíció. Abonyi Arnold, mint az MSZMP alapszervi titkára vett részt Tomasovszky perében. Személyes bosszú is szerepet játszott fellépésében.

© magyarforradalom.hu

hvg.hu: A KGB fogságába esett, majd Ungvárra hurcolt nemzetközi vöröskeresztes aktivisták sorsáról az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának (ABTL) honlapján most publikálta kutatása eredményét. Mi a lényege?

L.Gy.:  1956. november 4-én a Nemzetközi Vöröskereszten keresztül a németek egy komplett tábori kórházat küldtek Budapestre. A kórházzal érkezett két vöröskeresztes alkalmazottat, Horst Wraggét és Otto Frankét a szovjet katonák letartóztatták. Először a Citadellában tartották őket fogva, majd átkerültek egy laktanyába, ahonnan másokkal együtt Ungváron kötöttek ki. Végül, 10 nap után hazaengedték őket. Német nyelvű dossziéikra a KGB irattárában bukkantam rá, egyikőjük személyes iratai is ott ragadtak. A Nemzetközi Vöröskereszt bár meggyőződésem szerint tudott aktivistái deportálásáról valamilyen alku folytán mélyen hallgatott erről, s hallgat ma is.

hvg.hu: Milyen feltárandó témákba botlott még?

L.Gy.: A magyar államvédelmisek ott voltak Ungváron a deportálások idején és segítették a KGB-s nyomozókat a kihallgatásokban. A Nyíregyházáról elhurcoltak esetében egyértelmű bizonyítékaim vannak. Maguk a tisztek írták le önéletrajzaikban, mely időpontokban voltak kint, ami egybeesett a kihallgatások időpontjaival. A feletteseiknek küldött jelentések tartalma is a magyar jelenlétről árulkodik. Megtaláltam Papp Gábor főhadnagynak, az ÁVH orosz nyelvű fordítójának feljegyzését: ő Ungváron kereste a budapesti harcokban a forradalmárok oldalán harcoló Wagensummer Ferencet, aki nem szerepelt a nyilvántartásokban. Papp főhadnagy zárkáról zárkára járt a szovjet börtönparancsnokkal és így bukkant a keresett személyre akit ki is hallgatott.

Sikerült hozzájutnom egy a Szovjetunióba került volt magyar hadifogoly teljes bűnügyi aktájához is. Ebből kiderül, miért és milyen eljárásban ítélték el 7 évnyi hadifogság után 25 év szabadságvesztésre, ártatlanul. Tudomásom szerint ilyen büntetőeljárás még nem került napvilágra. Egy Szabolcs megyei katonaszökevény 1955-ben Ausztrián át Németországba szökött, ahol rövid kiképzés után a forradalom napjaiban „átdobták” a magyar határon. November elején őt is begyűjtötték az államvédelmisek. Lebukásának történetét kutatom. Ráakadtam más, kémkedéssel gyanúsított deportáltakra is. A soproni Horváth Nándor András textilgyári szövőmunkást és Kovács Istvánt, aki 1949-től hét évig francia idegenlégióban szolgált, 1957. november 7-én, Sopron mellett tartóztatták le. Kovácsnál nagyobb mennyiségű irat volt, német, magyar és francia nyelven. Sorsukat tovább kellene kutatnom.

hvg.hu: A Tökölön kutyaszorítóba került, a megtorlás során Nagy Imrével együtt kivégzett Maléter Pál honvédelmi miniszter vezette magyar kormánydelegáció sorsával kapcsolatban is sikerült felgöngyölítésre érdemes új szálat találnia?

L.Gy.: Igen kiderült, hogy a  tököli tárgyalóküldöttség kíséretének tagjait nem csupán az oroszok tartóztatták le , hanem  a több mint húsz tagú delegációban akadtak olyanok is, akiket  a már újjászerveződött magyar államvédelmisek  vettek őrizetbe.  Az ÁVH tököli szervezetének tagjai a megtorlásban már kezdettől fogva lelkesen részt vettek, és a politikai nyomozó osztállyá szervezéskor nem csak a volt tényleges államvédelmisek kerültek - igazolásukat követően - az új szervezet kötelékébe, hanem a forradalom előtt elbocsátottak közül többen rögtön visszaszivárogtak.

Kurcz Béla

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.