2009. augusztus. 19. 13:20 Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 19. 13:10 Vélemény

Balogh Ibolya: Bajnai Úr, a Fejér megyei kórházra figyeljen, ne Sukoróra!

Balogh Ibolya, 2006 óta a a Fidesz többségű Fejér Megyei Önkormányzat elnöke, az országos napilapokban szólította fel Bajnai Gordont, a kormány valjon színt, és mondja meg, miért nem hajlandó jóváhagyni a székesfeférvári Szent György kórház 11 milliárdos EU-s kórházfejlesztési pályázatát, miközben a sukorói kaszinóváros ügyében villámgyors döntések születnek. Az önkormányzat panaszt nyújtott be az EU Csalás Elleni Hivatalánál.


hvg.hu: Ön a Fejér Megyei Közgyűlés elnökeként Bajnai Gordon miniszterelnökhöz címzett nyílt levelet tett közzé, hirdetésként több országos napilap 2009 augusztus 17-ei számában. (A hirdetés szövegét mellékeltük. A szerk.) Mi késztette erre a lépésre, holott a kormányzati szervekkel sokrétű hivatalos kapcsolatai vannak?

Balogh Ibolya: A miniszterelnök, illetve a kormányzat eddigi magatartása kényszerített rá. Sajnos, más eszköz már áll a rendelkezésünkre. Hónapok óta ostromoljuk a miniszterelnök urat, illetve a kormányzat tagjait azért, hogy adjanak végre jogszabályokra alapozott, megindokolt, korrekt válaszokat a pályázatunkra, illetve a hivatalos leveleinkre. Több olyan témát is felvetettem a levelemben, melyben a megyei közvélemény egyértelmű, világos állásfoglalást vár. A megyeieknek világosan kell látniuk: számos feladatunkat azért nem tudjuk ellátni, mert a kormányzat egyszerűen semmibe veszi a kötelességét. Bízom benne, hogy ezzel a nyílt levéllel, mely a kommunikációnak valóban szokatlan módja a közigazgatáson belül, végre színvallásra lehet őket bírni.

hvg.hu: Nyílt levelében keményen elmarasztalja  kormányzati apparátust. Fejér megye Közép-dunántúli, Európai Uniós kórházfejlesztési pályázatáról van szó, egy tizenegymilliárdos összegről. Mint írja, a a támogatást nyíltan nem tudják elutasítani, mivel a Szent György kórház minden előfeltételnek eleget tett, szakszerű pályázatot adott be.  De oda sem akarják ítélni az igényelt összeget, ezért folyamatosan halogatják a döntést. Kifejtené bővebben?

Balogh Ibolya
B.I.: Nem csupán tájékoztatást várunk a kormánytól a pályázatunk sorsáról, de érdemi intézkedést is. Egy olyan egészségügyi beruházásról van szó, melyet a kormány maga hirdetett meg, természetesen az EU jóváhagyásával, 2007-ben. A program címe a következő volt: „Infrastruktúra-fejlesztés az egészség-pólusokban”. Ebben szerepel, hogy a súlyponti kórházaknak, így a Szent György kórháznak is, le kell fednie a körzetben élő lakosságot, vagyis régiós szinten csúcs szintű egészségügyi ellátást biztosít a lakosságnak, jelen esetben mintegy 1,1 millió magyar állampolgárnak. Két évvel ezelőtt ez a program leszögezte: az egész országnak lefedettnek kell lennie. A programhoz kapcsolódó pályázat ezért meghívásos volt: az országos lefedettséget biztosító súlyponti kórházak vehettek részt rajta. Vagyis a Fejér Megyei Közgyűlés által fenntartott székesfehérvári Szent György kórházat, mint súlyponti intézményt, a kormány felkérte, vegyen részt ezen a pályázaton, melyet határidőre be is adtunk. De a mai napig nem kapunk egyértelmű, megindokolt választ komoly munkával kidolgozott anyagainkra, pontosabban nem indokolták meg, miért kerültünk a többi súlyponti kórházhoz képest tartaléklistára.

hvg.hu: Milyen célokra fordítanák a támogatást?

B.I.: Az infrastruktúra-fejlesztés kórházunk esetében tömbösítést jelent. Ez egyes egységek racionális összevonását eredményezné, mely a szakellátás további fejlődését, korszerűsítését biztosítja, dolgozóink megtartásával. Itt jegyzem, hogy tömeges elbocsátások a kórházunkban nem került sor, elérően más súlyponti kórházaktól. Fejlesztési elképzelésünk illeszkedik ahhoz a koncepcióhoz, mely a térség egészségügyi lefedettségét célozza. Mégis, a kórház pályázatát minden érdemi indoklás nélkül, egyszerűen kiszórták. Az információkat elzárják előlünk. Egyetlen indokot sem hoztak fel, nem hivatkoztak arra, hogy valamelyik feltételt nem teljesítettük, illetve nem tettünk eleget valamelyik jogszabályi követelménynek. A kormányzat hosszabb ideje csak ködösít, közben kaotikus viszonyokat teremt, és húzza az időt. Egyszerűen lapítnak, tologatják az ügyet, különféle hatóságokat vonnak be az ügyintézésben melyeknek még a nevét sem tudjuk megjegyezni. Ezt a taktikát követi a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, és az Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézet Strukturális Alapok Programjának apparátusa is.

hvg.hu: Talán egyszerűen elfogyott a pénz. A támogatást ugyan befolyt az EU-tól, de más célokra kellett fordítani. 

B.I.: Nem tudom, hogy pontosan mi történt a pénzzel. De abban biztos vagyok, felelős kormányzat ilyen helyzetet nem idézhet elő egy országban. Megjegyzendő, hogy a kormány nem a saját pénzét osztja szét, hanem az Európai Unióét, melyet a befizetéseink viszonzásaként kapunk.

hvg.hu: Önök ebben az ügyben panaszt tettek az Európai Bizottság Csalás Elleni Hivatalánál (OLAF) is. Ők hogyan reagáltak?

B.I.: Anyagainkat nemrég, július 31-én küldtük el az OLAF-nak, érthető, hogy még nem kaptunk rájuk választ. Beadványunkban tájékoztatjuk őket a támogatások körül elkövetett súlyos szabálytalanságokról, melyeket a magyar kormány az általunk benyújtott pályázat elbírálása soráén követett el. Hasonló tartalmú beadvánnyal fordultunk tavasszal a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez is. Ők végül, többszörös sürgetésünkre, a határidőket többszörösen túllépve, egy semmitmondó levéllel válaszoltak.

hvg.hu: A nyílt levélben ön említést tesz a sukorói kaszinóprojektről is, azt szembeállítja a pályázatukkal. Nem erőltetett kissé az összekapcsolás? 

B.I. Mi sem bizonyítja jobban a kormányzat arcátlanságát, mint ez a história. Megjegyző, hogy a King’s city projekt jelenleg inkább virtuális fázisban van, hiszen még senki sem látta a terveket. Azt viszont tudjuk, hogy különféle, spekulációs jellegű ingatlancserékre már sor került. De ezeknek a tranzakcióknak nincs jogalapja, és tudjuk, hogy az érintett hatóságok minden eddigi ingatlanügylet ellen kifogást emeltek. Fejér megye közgyűlésének egyetértési joga van a sukorói szabályozási tervek tekintetében, hiszen múlt éven elfogadtuk a megye szabályozási tervét. Jelenleg a szóban forgó nyolcvanegy hektáros sukorói ingatlanra nézve a szabályozási terv „hagyományos, vidékies beépítettséget” engedélyez. A sukorói „kaszinófalanszter” építését ellenezzük, a közgyűlés minden rendelkezésére álló eszközzel megakadályozza a beruházást.

hvg.hu: A levélben elmarasztalja a megye szocialista országgyűlési képviselőit. Nem túlzás őket alkalmatlansággal vádolni?  

B.I. Problémáinkkal rögtön a megye szocialista képviselőihez fordultunk, hiszen ők a kormánytöbbség tagjai, és közbenjárhatnak a megye érdekében. De egy-két erőtlen parlamenti interpelláción kívül semmi sem történt, ami az alkalmatlanságukat bizonyítja. Végső soron a szocialista képviselők semmit sem értek el, és például a Szent György kórház ügyében mind a mai napig hallgatnak.

Pelle János

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.