2009. július. 24. 05:24 Utolsó frissítés: 2009. július. 24. 19:57 Vélemény

Retkes Attila: radikális fordulat az SZDSZ politikájában

Új nemzetpolitika, törődés a vidék gondjaival, a magyar kis- és közepes vállalatok multikkal szembeni versenyhátrányának felszámolása, korrupciót kizáró átláthatóság, szerénység - ezeknek az elveknek a mentén határozza meg a megújuló SZDSZ politikai krédóját Retkes Attila, a párt új elnöke. Őszre elkészítik az új programot, amely - reményei szerint - kellőképp vonzó lesz ahhoz, hogy a várhatóan tavasszal sorra kerülő választáson a szavazók bejuttassák a pártot a parlamentbe.


hvg.hu: Önt, az SZDSZ-szel együtt, jobbról is, balról is gyakorlatilag leírták - csődgondnok egy szétesett párt romjai felett, sőt, temetkezési vállalkozó, aki elföldeli, ami maradt az SZDSZ-ből. És nem elég, hogy az SZDSZ neves öreg rókái eltávoztak a szervezetből, utoljára még jó nagyokat rúgnak önbe: pályázati pénzek összeférhetetlen módon történt elnyerésével, alkalmatlansággal, egy lightos Jobbik szervezésével vádolják. Ehhez képest, ahogy látom, derűs, tele van reménnyel, optimizmussal. Megmagyarázná?

Retkes Attila: Nem tagadom: évek óta politikai válságban van a párt, de eltemetni korai lenne. A mostani kilépéseket azonban rosszakaróink erősen túldimenzionálják: 20-30 ember lépett ki meggyőződésből, ugyanakkor akadnak olyan korábban feloszlott helyi szervezetek is, amelyek megszűnésüket most jelentették be. A balatonfüredi csoport megszűnése például nagy teret kapott a sajtóban, pedig hivatalosan már január közepén feloszlottak. A hatezres tagsághoz képest ez nem jelentős szám, persze minden egyes távozás komoly veszteség. Ugyanakkor vidéki körutam során számos szabaddemokratával találkoztam, akik nem értettek egyet a pártnak az elmúlt tíz évben folytatott politikájával.

Retkes Attila
© Horváth Szabolcs
hvg.hu: Konkrétan mitől remél kitörést a jelenlegi helyzetből?

R.A.: Egy új programtól. Az ügyvivői testület jóváhagyásával hét szakpolitikai kabinet alakul, amelyek kiidolgozzák a program gerincét. A nemzetpolitikai kabinetet Szent-Iványi István, a vidékpolitikait Kovács Kálmán Zala megyei elnökünk, az önkormányzati-várospolitikait Szentkuti Károly Győr megyei elnök, a társadalompolitikait Badacsonyi Szabolcs, a környezetvédelmit Kiss Róbert vezeti. Még két testület - az oktatási-kulturális és a gazdaságpolitikai kabinet - élére keressük a legmegfelelőbb vezetőt. A kabinetekben a fenti politikusok 5-5 fős irányító testülettel dolgoznának egy-egy részterület programján, teljes nyitottsággal, így a tagság, a szimpatizánsok folyamatosan informálódhatnak, tehetnek javaslatokat. Ezt célozza a szeptemberre tervezett országos körút is. Október közepére összeáll a program, ez lesz az alapja választási programunknak is.

hvg.hu: Lehet azt mondani, hogy a balliberális programot nemzeti szabadelvű program váltja fel? Hiszen ön már célzott rá: fordulatra van szükség a nemzetpolitikában, erőteljesebben kívánnak fellépni, amikor a határon túli magyarsággal szemben diszkriminációt tapasztalnak, támogatni akarják a kettős állampolgárságot, új vidékpolitikát hirdetnek, felhagynak a multik kritikátlan ösztönzésével, megfelelő távolságot tartanak a szocialistákkal szemben, és még sorolhatnám.

R.A.: Valóban számos területen fordulatra lesz szükség, elsősorban a nemzetpolitika és a vidékpolitika területén. A korábbi vezetés túlságosan szemérmes volt ebben a kérdésben, azaz nem tette egyértelművé: haza és haladás összetartozó fogalmak. Az SZDSZ-nek nem volt válasza a vidékfejlesztés és a modern agrárgazdaság kérdéseire sem, hiába vannak a pártban ezzel foglalkozó kiváló szakemberek. Liberálisként hiszek a szabad piacban, a gazdaságpolitikában azonban sokszor elfeledkeztünk arról, hogy méltányos, igazságos feltételek megteremtése nélkül a piac rosszul működik. Véget kell vetni a kis- és közepes magyar vállalatok versenyhátrányának. A társadalompolitikában vissza kell térnünk a legjobb SZETA-hagyományokhoz, Solt Ottilia örökségéhez.

hvg.hu: Főként az háborította fel a korábbi vezetőséget, hogy ön bocsánatot kért a nemzettől azok miatt a korrupciós ügyek miatt, amelyekben az elmúlt 15 évben az SZDSZ érintett volt. Megkövette a társadalmat azért, mert a párt nem foglalkozott kellő súllyal a magyarságot érintő sorskérdésekkel, a határon túli magyarok ügyével, azért, hogy magukra hagyták a vidéket, és elnézést kért a korábbi fölényeskedő, agresszív stílusért. Volt olyan, egykor a pártban befolyásos véleményformáló, aki szerint ezek antiszemita toposzok voltak.

R.A.: Mondanom sem kell, az antiszemitizmust, a rasszizmust mélységesen elítélem. A küldöttgyűlés utáni bocsánatkéréssel azt igyekeztem jelezni, hogy a jövőben - a szabadság és szolidaritás eszméjének megőrzése mellett - politikánkat a hazaszeretetre, a vidék gondjainak felvállalására, a párt tiszta, átlátható működésére, stílusunkat pedig szerénységre, őszinteségre kívánjuk alapozni.

A pályázatokról (Oldaltörés)

hvg.hu: Nehezen érthető, hogy akik már kiléptek a pártból, változatlanul erőteljesen bírálják önt. Amikor Tölgyessy Péter elnöksége ellen 1992-ben fellépett a párt kemény magja, akkor ez az ő szempontjukból érthető volt, meg akartak tőle szabadulni. De most? Az is rejtélyes, hogy Kuncze Gábor, Magyar Bálint és Pető Iván kemény bírálatuk ellenére benn maradtak a pártban. Talán csak nem azért, hogy az SZDSZ 19 tagú parlamenti frakciójában ne kerüljön veszélybe a Kóka-hívek - amúgy rendkívül sovány - többsége?

R.A.: Személyi kérdésekkel nem szeretnék foglalkozni, sem a sárdobálásban részt venni. Az mindenesetre érdekes erkölcsi magatartást tükröz, amikor valaki kilép a pártból, de megtartja egy közintézményben kuratóriumi, igazgatósági, felügyelőbizottsági tagságát.

hvg.hu: Ugyanakkor éppen az ön erkölcsi hitelét akarják kétségbe vonni azok, akik változatlanul terjesztik - Checkpoint Charlie blogjának értesülése alapján - hogy az elmúlt években az ön cége, a Klasszikus és Jazz Lap-, Könyv és Hanglemezkiadó Kft. 145 milliós támogatáshoz jutott a Nemzeti Kulturális Alapból, miközben az alap zenei szakmai kollégiumának tagjaként ön beleszólhatott a pályázatok elbírálásába. Válaszolna a vádakra?

R.A.: Ezek a rágalmak annyira méltatlanok, hogy legszívesebben nem is reagálnék rájuk. Hivatkozom Harsányi Lászlónak, a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) elnökének még a múlt héten kiadott közleményére, amelyben ő is megerősítette: nem vettem részt azokban a döntésekben, amelyek cégem pályázatait bírálták el. A Gramofon folyóirat 2001 és 2008 között - azaz nyolc éven keresztül - összesen mintegy 47 millió forint támogatásban részesült. 2001 és 2007 között nem voltam tagja a zenei kuratóriumnak, 2008-ban pedig nem vettem részt a döntéshozatalban. 2009-ben nem is pályáztunk. Amikor az SZDSZ elnökének választottak, kollégiumi tagságomról lemondtam.

hvg.hu: Valóban furcsa, hogy még a 100 napos türelmi időt sem kapta meg, rögtön magának estek. Minek tulajdonítja ezt a mélységes ellenszenvet?

R.A.: Őszintén szólva engem is meglepett, micsoda indulatokat keltett megválasztásom. Csak annak tudom be, hogy néhányan reménykedtek, a párt csendesen kimúlik. Váratlanul érte őket, hogy a küldöttgyűlésen abszolút többséget kaptam, és az is, hogy az új SZDSZ markáns, a korábbitól eltérő programmal szeretné visszaszerezni régi szavazóit.

hvg.hu: Legyünk realisták: a párt támogatottsága jelenleg mintegy egy százaléknyi. Hogyan lesz ebből 5 százaléknyi szavazat, ami a parlamenti bejutás feltétele?

R.A.: Állítom, hogy mint mindenütt a demokratikus államokban, nálunk is a választópolgárok 10-15 százaléka szabadelvű nézeteket vall. Rájuk számítunk, mindazokra, akik legutóbb, június 7-én, jobb híján az LMP-re, az MDF-re adták le szavazataikat, illetve el sem mentek szavazni. Ha vonzó programmal állunk elő, reálisan megcélozhatjuk a parlamenti bejutást jövő tavasszal.

hvg.hu: Tudomásom szerint a párt pénzügyileg is nehéz helyzetbe került, mintegy 200 milliós adósságot halmozott fel. A Gizella utcai székházat, ahol az interjú is készül, még a korábbi vezetéssel jó kapcsolatokat tartó Virág Attila cégétől bérlik, meglehetősen borsos áron. A bérletet, gondolom, hamarosan felmondják. Hová költöznek, illetve hogyan fognak kiutat találni ebből a helyzetből?

R.A.: Nagyfokú takarékosságot hirdettünk meg, amit saját magunkkal, a pártközponttal kezdünk. Szűkös forrásainkból igyekszünk minél többet az eddig méltatlanul elhanyagolt vidéki, megyei szervezeteinkhez eljuttatni. Az eddigieknél hatékonyabban kell a rendelkezésre álló pénzeket felhasználnunk - ahogy ígértem, transzparens módon, mellőzve a titkolózást.

Hirschler Richárd

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.