2008. július. 13. 20:20 Lengyel László Utolsó frissítés: 2008. július. 14. 11:33 Vélemény

Lengyel László: egy örök ellenzéki halálára

Az országúti balesetben 76 éves korában elhunyt Bronislaw Geremek azon kevesek közé tartozik, akikkel büszkén él az ember egy időben. Halála megint, újabb évekkel távolítja tőlünk azokat az éveket, amikor egyenes gerinccel, emelt fővel lehetett a hatalom arcába nézni, és igazat, csakis az igazat mondani.


Bronislaw Geremek
Bronislaw Geremek '32-ben született és a háború után történelem szakon végzett Varsóban. Lelkes antifasiszta fiatalként 1950-ben belépett a lengyel kommunista pártba. Hitt az ötvenhatos demokratikus szocialista fordulat lehetőségében. Az egyetemen a középkorra szakosodott, s kijuthatott a párizsi École Pratique des Hautes Études-re. 1968-ban leszámol a demokratikus szocialista illúzióival, és a prágai bevonulás hatására kilép a LEMP-ből. Ettől kezdve ellenzékinek számít, aki folyamatosan keresi a kapcsolatot nemcsak az ellenálló értelmiséggel, hanem a munkásokkal is. 1976-ban a Munkásvédelmi Bizottság (KOR) alapító tagja, Michnik, Kuron és társaik mellett az egyik vezetője.

1980-ban ő is ott van Walesa mellett a Szolidaritás megalapításánál. A '81-es december 13-i szükségállapot után két és fél évre bebörtönzik. (Szeretném figyelmébe ajánlani azoknak, akik saját magyar ellenálló élményeikbe öltözködnek, hogy ezt az értelmiségit évekre zárkába csukták). Szabadon bocsátása után habozás nélkül folytatta az ellenzéki illegális tevékenységet. 1989 után a liberális Szabadság Unió (UW) egyik, majd fő vezetője. 1997 és 2000 között a jobboldali Buzek-kormány külügyminisztere. 2004 májusától az Európai Parlament képviselője. Vasárnap, Miedzichowo közelében autójával frontálisan ütközött a szembehaladóval, és belehalt sérüléseibe.

Amikor értelmetlen és ostoba haláláról először olvastam a Le Monde-ban, rögtön Solt Ottília fia jutott eszembe, aki hasonlóképpen vesztette életét az országúton. Geremek halála megint jelzi, hogy a hetvenes-nyolcvanas évek csekély számú valódi ellenzéki szereplői közül milyen kevesen maradtak életben. Az 1985-ös monori ellenzéki csúcstalálkozó 45 résztvevőjének már több mint a fele halott: Donáth, Vásárhelyi, Solt, Csengey, Sinkovits, Benda apa és fia, Litván, Bence, Vági - nem folytatom. Halott már Jacek Kuron is.

Ellenzékinek lenni nehéz hivatás. Nemcsak kitartani egy elnyomó hatalommal, és sokszor a közömbös, vagy ellenséges társadalommal szemben 20 vagy 25 évig, hanem azután következik a rendszerváltás nevezetű büntetés-hosszabbítás. Te akartad, de nem ezt akartad! A te rendszered és mégse a tiéd! Rád zúdul a rendszerváltással elégedetlenek dühe, miközben magad is elégedetlen vagy.

Geremek liberális pártja kiesett a szejmből. A Kaczynski fivérek - korábbi harcostársak - ügynöktörvénnyel és vádakkal léptek elő. Geremek megüzente: nem áll semmilyen társadalmi vérbíráskodás elé. És éppen az ő tekintélye - és az Alkotmánybíróság - állította le az őrült kampányt. Geremeknek szembe kellett néznie azzal Brüsszelben és Strasbourgban, hogy a Kaczynskiak miatt Lengyelország nemzetközi tekintélye lehanyatlik. De ez az "idegennek", árulónak kikiáltott ember mindent megtett, hogy megvédje a lengyel civilizációt, az európai Lengyelországot.

hvg360 Szentgyörgyi Rita 2025. február. 24. 20:00

Mácsai Pál: Aki az ő ideológiájukat propagálja, annak jut pénz, aki szuverén, pláne aki beszól, annak nem

Nem tartja elképzelhetőnek, hogy a Tisza Párt rendezvényén szavaljon, más közügyekben viszont szívesen kiáll Mácsai Pál színész–rendező, aki önszántából köszön le hamarosan az Örkény Színház ügyvezetői posztjáról. Miért van szüksége a váltásra, és mi volt az eddigi legnagyobb határátlépése? Miben áll szerinte a NER és a többi rendszer „primitíven egyszerű” támogatási logikája? Mit szól egykori mestere, Kerényi Imre „pitypangos” kultúrkomisszárkodásához? HVG-portré.